PARTNER PORTALU
 • BGK

Obwodnica Krakowa, zakopianka: Budżet państwa hojny dla Małopolski

 • aw/PAP    18 stycznia 2018 - 17:39
Obwodnica Krakowa, zakopianka: Budżet państwa hojny dla Małopolski
Wśród najważniejszych małopolskich inwestycji wymienia się budowę trzech nowych odcinków "zakopianki"(fot.ilustracyjne: GDDKiA)

Posłowie podkreślili, że Małopolska jest wyjątkowo aktywna, jeśli chodzi o liczbę wniosków o dofinasowanie projektów z dziedziny kultury i ochrony zabytków. Pieniądze zyska jednak też na ważne drogi.
 • Budżet państwa na rok 2018 jest dla Małopolski budżetem hojnym - przekonywali w czwartek (18 stycznia) posłowie PiS.
 • Przywołali przykłady inwestycji finansowanych lub mających zapewnione środki centralne, wśród nich budowę kolejnych odcinków zakopianki, linii kolejowej Podłęże-Piekiełko, nowych siedzib Szpitala Uniwersyteckiego i Archiwum Narodowego.

 

Posłanka Elżbieta Duda podkreśliła podczas konferencji prasowej w Krakowie, że PiS dba o zrównoważony rozwój regionów i o "realizowanie inwestycji zapomnianych, albo odłożonych w czasie". Wśród takich inwestycji wymieniła północną obwodnicę Krakowa.

"Miejmy nadzieję, że po jej realizacji Kraków będzie jako pierwszy miał "ring" wokół całego miasta" - powiedziała Duda.

"Pamiętamy zarówno o Krakowie, jak i innych miejscowościach z terenu województwa" - podkreśliła posłanka Barbara Bubula.

Poseł PiS Jarosław Szlachetka wśród najważniejszych małopolskich inwestycji wymienił budowę trzech nowych odcinków "zakopianki" od Lubnia do Rabki Zdrój, przygotowania do budowy obwodnicy Zabierzowa i skierowanie do realizacji budowy linii kolejowej Podłęże - Piekiełko.

"Jest przygotowana procedura przetargowa na projekt tej linii kolejowej. Historycznej, bo będzie to w powojennej Polsce nowa linia, ważna dla mieszkańców Sądecczyzny i dla mieszkańców całej Polski, ponieważ skróci ona czas dojazdu do Zakopanego" - mówił Szlachetka.

Dodał, że w budżecie państwa jest też zabezpieczenie finansowe na budowę "sądeczanki", czyli odcinka drogi krajowej 75 między Brzeskiem a Nowym Sączem. Według niego będą też pieniądze na remonty infrastruktury sportowej, w tym "Orlików".

Bubula zaznaczyła, że dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz pierwszy od wielu lat w budżecie państwa na 2018 r. znalazły się środki na wzmocnienie służb ochrony zabytków w poszczególnych województwach i wzrost płac w tej służbie. Są też pieniądze dla inspekcji i służb działających na poziomie wojewodów. "Około pół miliona złotych trafi do wojewody małopolskiego na wzmocnienie służb Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej" - powiedziała posłanka.

Przypomniała, że w Krakowie powstaje finansowany z budżetu państwa nowy gmach Archiwum Narodowego oraz nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego.

Posłowie podkreślili, że Małopolska jest wyjątkowo aktywna, jeśli chodzi o liczbę wniosków o dofinasowanie projektów z dziedziny kultury i ochrony zabytków.

"Dla Małopolski minister kultury przekazał ze środków unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 281 mln zł na różne projekty, m.in. na modernizację budynku Filharmonii Krakowskiej i na kompleksową konserwację bazylikę św. Trójcy" - mówił krakowski radny Michał Drewnicki. Dodał, że Małopolska otrzyma także środki z programu "Niepodległa".

Bubula dodała, że mimo starań w tegorocznym budżecie państwa nie udało się zapewnić dofinasowania dla budowy nowej siedziby Akademii Muzycznej.

"Mam nadzieje, że to tylko roczny poślizg. Wiem, że Akademia egzystuje w budynku nieprzystosowanym do jej ambitnego poziomu" - mówiła na konferencji.

Sejm uchwalił budżet 2018 w ubiegły czwartek. Zakłada on, że deficyt nie przekroczy 41,5 mld zł, przy dochodach w wysokości 355,7 mld zł i wydatkach na poziomie 397,2 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • xx, 2018-01-19 12:21:26

  W porównaniu z poprzednimi rządami trójmiejskich elit, kiedy Kraków był poza nawiasem ( wystarczy choćby przejechać obwodnicą Krakowa i dwukrotnie mniejszego Gdańska, by się przekonać) obecnie realizuje się w Małopolsce wiele inwestycji, które powinny były być dawno zrealizowane.