PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwody odrębne także w referendach

  • pt    27 listopada 2013 - 13:53
Obwody odrębne także w referendach

Według Rzecznik Prawa Obywatelskich w ustawie o referendach lokalnych potrzebne są zapisy – takie jak w Kodeksie Wyborczym - które gwarantowałby tworzenie odrębnych obwodów głosowania.
Jak pisze RPO w piśmie do do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej obwody odrębne pozwalają na stworzenie takich warunków organizacyjnych, by krąg osób korzystających z podmiotowych praw wyborczych był maksymalnie szeroki.

Irena Lipowicz przypomina, że funkcjonowanie obwodów m.in. w zakładach opieki zdrowotnej, czy też domach pomocy społecznej umożliwia czynny udział w głosowaniu osobom z niepełnosprawnościami, osobom chorym, starszym, często mającym problemy z poruszaniem się.

- W Kodeksie wyborczym określono tryb tworzenia obwodów odrębnych w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów. Tymczasem w ustawie o referendum lokalnym brak jest takich regulacji prawnych – pisze RPO.

Ustawa ta stanowi jedynie, że referendum przeprowadza się w stałych obwodach głosowania. Stąd też pojawiają się opinie, że tworzenie obwodów odrębnych w przypadku referendum lokalnego nie jest ustawowo nakazane – podkreśla Irena Lipowicz.

Zdaniem Ireny Lipowicz należałoby wprowadzić do ustawy o referendum lokalnym przepisy wyraźnie wskazujące na konieczność tworzenia obwodów odrębnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.