PARTNER PORTALU
  • BGK

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w Śląskiem ruszy z kopyta? Radni przyjmą brakujące przepisy

  • Katarzyna Domagała-Szymonek    16 listopada 2017 - 13:20
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w Śląskiem ruszy z kopyta? Radni przyjmą brakujące przepisy
Na najbliższej sesji radni będą głosowali nad podjęciem uchwały w sprawie zasad i trybu wykonywania inicjatywy uchwałodawczej (fot.slaskie.pl)

W poniedziałek (20 listopada) podczas sesji sejmiku województwa śląskiego radni nadrobią zaległości w sprawie obywatelskiej inicjatywy obywatelskiej dla mieszkańców Śląskiego. Decyzja o umożliwieniu im zgłaszania uchwał zapadła w maju 2017. Jednak sejmik "zapomniał" o przepisach wykonawczych. Po naszym tekście opisującym ten problem odpowiedni punkt znalazł się w porządku.
Uchwałę o możliwości zgłaszania własnych projektów uchwał przez grupę 10 tys. mieszkańców, w statucie województwa śląskiego radni sejmiku województwa śląskiego podjęli w maju 2017. Uchwała miała zacząć obowiązywać od pierwszych dni czerwca, jednak mimo upływu kilku miesięcy z nowych możliwości nadal nie można korzystać.

Wszystko przez brak przepisów wykonawczych, na który zwrócili uwagę przedstawiciele Partii Razem. - Paradoksalnie, mimo iż przyznano nam - mieszkańcom - uprawnienie do składania projektów uchwał, to nie wolno nam w tej sprawie przedłożyć sejmikowi własnej uchwały określającej zasady i tryb wykonywania inicjatywy obywatelskiej. Tym samym koło się zamyka. Musimy czekać na decyzje urzędników - pod koniec października tłumaczył nam Łukasz Wolny z Partii Razem, która rozpoczęła starania o przyjęcie brakujących przepisów. 

Zapytaliśmy wtedy w imieniu mieszkańców Śląskiego, kiedy takowe przepisy zostaną przyjęte. Zarówno przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, jak i Ruchu Autonomii Śląska - inicjator tego rozwiązania - zapewniali, że stosowana ustawa zostanie przyjęta podczas najbliższej sesji. Jak widać słowa dotrzymali. W porządku obrad znalazł się punkt mówiący o podjęciu uchwały w sprawie zasad i trybu wykonywania inicjatywy uchwałodawczej przez mieszkańców Województwa Śląskiego. 

Pozostaje pytanie, czy zaproponowane przez nich rozwiązania rzeczywiście umożliwią mieszkańcom bezproblemowe zgłaszanie uchwał? 

- Warto przypomnieć, że do tej pory w samorządzie województwa śląskiego inicjatywa uchwałodawcza przysługiwała sejmikowi województwa – grupie co najmniej 4 radnych, klubom, komisjom, przewodniczącemu sejmiku, a także zarządowi województwa i marszałkowi. Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza przysługuje grupie mieszkańców, którzy pod wnioskiem zbiorą podpisy co najmniej 10 000 mieszkańców Śląskiego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.