PARTNER PORTALU
 • BGK

Ochrona zwierząt: Hycle łapią tego samego psa po kilka razy

 • Agnieszka Widera    10 maja 2016 - 06:54
Ochrona zwierząt: Hycle łapią tego samego psa po kilka razy
Każdy nowo narodzony szczeniak odbiera jednemu psu ze schroniska szansę na adopcję, czyli ograniczenie jego cierpienia w tym miejscu (fot.pixabay)

• NIK rekomenduje program naprawczy, dzięki któremu samorządy mogą znacznie ograniczyć wydatki na ochronę zwierząt, przy równoczesnej poprawie warunków bytowych psów i kotów.
• Celem jest zmniejszenie populacji bezdomnych czworonogów poprzez powszechną sterylizację zwierząt i wzmocnienie kontroli nad wykonywaniem umów dotyczących wyłapywania psów.
• Obecnie dochodzi bowiem do wielu nadużyć finansowych, na których cierpią nie tylko gminne budżety, ale przede wszystkim zwierzęta.
Z każdorazowych kontroli NIK dotyczących działań podejmowanych na rzecz ograniczenia bezdomności zwierząt w gminach wyłania się smutny obraz przepełnionych schronisk i niewiedzy urzędników, co dzieje się z wyłapanymi czworonogami.

Pieniądze uciekają, psy cierpią

Zdaniem Rady do Spraw Wspierania Działań na Rzecz Ochrony Zwierząt, która od ponad roku funkcjonuje przy prezesie Najwyższej Izby Kontroli, odpowiedzialność za to ponoszą w głównej mierze samorządy.

– Mnóstwo samorządów, gmin nie sprawdza, gdzie pies trafia po odłowieniu. To ogromny problem. Bardzo często dzieje się tak, że pies wyłapywany jest w jednej gminie, potem przerzucany jest do drugiej i hycel może z tego samego psa wziąć pieniądze kilka razy. To dla niektórych nieuczciwych hycli pomysł na intratny biznes – mówi Karina Daniszewska-Sroka, przewodnicząca Rady do Spraw Wspierania Działań na Rzecz Ochrony Zwierząt.

Jak wynika z analiz rady i NIK, często wyłapanie jednego psa kosztuje 1500 do 5000, a nawet 7000 zł. Ale zdarzają się przypadki podpisywania przez gminy absurdalnie wysokich umów.

– Dla przykładu w 2013 r. jeden hycel podpisał umowy ryczałtowe z gminami Nadarzyn i Pruszków. Jedna umowa opiewała na kwotę 295 tys. zł (hycel wyłapał za to 17 psów), a w drugiej na kwotę 240 tys. zł. Takich kwiatków jest zresztą więcej – kontynuuje Daniszewska-Sroka.

Dzięki działalności rady przy NIK w 2016 r. liczba kontroli w schroniskach zwiększyła się o 45 proc. Propagowany jest także program naprawczy, który ma na celu z jednej strony ograniczyć wydatki budżetowe samorządów na ochronę zwierząt, a z drugiej – poprawić warunki bytowe psów i kotów.

Program naprawczy – na czym polega?

Główne założenia programu to:

– powszechne znakowanie zwierząt wraz ze stałą aktualizacją ich ewidencji;
– tworzenie niedużych międzygminnych schronisk, prowadzonych przez uprawnione podmioty, będących pod stałym nadzorem powiatowych lekarzy weterynarii;
– sterylizacja, także zwierząt żyjących w prywatnych domach, jako sposób zapobiegania wzrostowi liczebności bezdomnych zwierząt.

Tworzenie międzygminnych schronisk ma wzmocnić, a w niektórych wypadkach wręcz wymusić współpracę sąsiednich samorządów, w tym wymianę informacji zawartych w gminnych ewidencjach zwierząt i prowadzonej w schronisku.

– Chodzi o to, by te gminy, które będą prowadziły schronisko, widziały, co tak naprawdę dzieje się z psem od momentu jego wyłapania do momentu adopcji. Rekomendowane jest też przez NIK każdorazowe rzetelne rozliczanie kosztów wyłapania, w tym wyegzekwowanie od wyłapującego przekazania nr. chip zwierzęcia i potwierdzenia umieszczenia go w schronisku – tłumaczy dalej szefowa Rady.

Najwięcej kontrowersji może jednak wzbudzać powszechna sterylizacja czworonogów. O ile ustawa o ochronie zwierząt mówi o obligatoryjnej sterylizacji zwierząt w schroniskach, o tyle samorządy nie mogą wkroczyć do domów czy zmusić właścicieli do sterylizacji swoich psów lub kotów.×
KOMENTARZE (4)

 • marcin, 2017-05-10 19:27:57

  Do GAZRURKA: Podobno maja kaczki łapać
 • GAZRURKA, 2016-05-16 19:43:19

  MOŻE HYCLE PRZERZUCILI BY SIE NA KODOWCÓW BYŁBY CHOC JAKIŚ POŻYTEK.
 • hycel, 2016-05-10 11:01:38

  W Polsce nawet na psach i kotach, oszuści, złodzieje i inni POkrętacze, mogą zrobić niezły interes. I nawet NIK im w tym nie przeszkodzi.