PARTNER PORTALU
  • BGK

Od 1 stycznia Jaraczewo stanie się miastem

  • PAP/em    31 grudnia 2015 - 15:36

Od Nowego Roku siedziba ośmiotysięcznej gminy, miejscowość Jaraczewo w zachodniej Wielkopolsce, stanie się ponownie miastem. Miejscowość w pow. jarocińskim odzyska prawa miejskie po ponad 80 latach.
„Na pewno jest to dla nas pewien prestiż, że po ponad 80 latach Jaraczewo powraca do statusu miasta. W pewnych aspektach działalności gminy będzie to na pewno pozytywna zmiana i dodatkowa korzyść” – powiedziała PAP sekretarz Gminy Jaraczewo Olga Kaczmarek.

Dodała, że mimo, iż gmina ma charakter typowo rolniczy, zmiana statusu miejscowości nie będzie zagrożeniem dla ubiegania się o dotacje ze środków unijnych wspierających obszary wiejskie.

„Nasza gmina jest gminą typowo rolniczą, wszystkie miejscowości są niewielkie i to, że samo Jaraczewo stanie się miastem nie zakłóci w żaden sposób dotychczasowych możliwości w aplikowaniu o środki unijne, np. z programów na obszary wiejskie. Samo Jaraczewo nie przekracza 5 tys. mieszkańców. Status miasta otwiera po prostu nowe możliwości np. w tych programach, które skierowane są na rozwój miast” – podkreśliła Kaczmarek.

Zaznaczyła także, że nadanie czy przywrócenie statutu miasta nie powoduje wzrostu jakichkolwiek kosztów dla mieszkańców, w tym np. podatków. Jak wskazała „wysokości opłat uzależnione są od uchwał Rady Gminy, a nie od tego, czy dana miejscowość jest miastem czy wsią”.

Przed wystąpieniem władz gminy z wnioskiem o zmianę statusu miejscowości przeprowadzane były obowiązkowe konsultacje społeczne, w których zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za przywróceniem statusu miasta, który Jaraczewo miało przez 415 lat. Prawa miejskie, nadane zostały mu przez Zygmunta I Starego przywilejem lokacyjnym z 1519 r.

„Specjalne uroczystości, w tym specjalny festyn, impreza z tej okazji planowana jest na 28 maja. Jest to rocznica dnia, kiedy prawa miejskie zostały miejscowości odebrane. I właśnie wtedy, przez cały majowy weekend, będziemy świętować nowy status Jaraczewa” – mówiła Kaczmarek.

„Już odbieramy z drukarni nowe pieczątki, bo od pierwszego dnia pracy, czyli 4 stycznia urząd musi funkcjonować normalnie, więc wszystko musi być przygotowane. Pierwszego dnia wymieniona zostanie też tablica na budynku Urzędu Gminy” – dodała.

Gmina Jaraczewo znajduje się w zachodniej Wielkopolsce, w pow. jarocińskim. Powierzchnia gminy wynosi 133 km kw. i tworzy ją 21 wsi sołeckich, m.in. Bielejewo, Cerekwica Nowa, Łobzowiec, Łowęcice, Niedźwiady, Parzęczew, Poręba, Rusko, Strzyżewko, Suchorzewko, Wojciechowo oraz Zalesie. Przez gminę przebiega droga krajowa nr 12 łącząca Łęknicę z Dorohuskiem.

Nadanie miejscowości statusu miasta odbędzie się na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2015 r. W myśl rozporządzenia na mapie Polski pojawią się cztery nowe miejscowości, poza Jaraczewem będą to trzy miejscowości w woj. lubelskim: Siedliszcze pow. chełmski, Urzędów pow. kraśnicki, Lubycza Królewska pow. tomaszowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.