PARTNER PORTALU
  • BGK

Od 1 stycznia sześć nowych polskich miast

  • PAP    31 grudnia 2009 - 15:57

Miastami staną się Zachodniopomorskie Tychowo, podlaskie Szepietowo, lubelski Łaszczów, małopolski Radłów oraz podkarpackie Kołaczyce i Przecław. Dotychczasowe wsie otrzymają prawa miejskie na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 28 lipca 2009 r.
W zachodniopomorskim miastem zostanie liczące 2,5 tys. mieszkańców Tychowo. Akt nadania wsi statusu miasta burmistrz Elżbieta Wasiak otrzyma w czwartek wieczorem na uroczystej sesji od wicewojewody zachodniopomorskiego Andrzeja Chmielewskiego. Dotychczasowym radnym gminy zostaną zaś wręczone symboliczne akty nominacji na radnych miasta.

Po sesji, na którą zaproszono 200 gości, w tym wszystkich dotychczasowych włodarzy i radnych gminy, na miejskim już stadionie zacznie się plenerowa zabawa sylwestrowa z darmową lampką szampana i gorącym posiłkiem dla 1000 osób.

Leżące w powiecie białogardzkim Tychowo będzie 63. miastem w woj. zachodniopomorskim.

O zmianę statusu władze Tychowa zaczęły się starać na początku 2009 r. W konsultacjach społecznych pomysł ten poparło 55 proc. mieszkańców Tychowa. Przeciw zmianom było 31 proc. mieszkańców.

Przemiana Tychowa ze wsi w miasto kosztowała 15 tys. zł. Pieniądze te wydano m.in. na urzędowe pieczątki i nowe tablice z nazwami instytucji. Jak powiedziała PAP Elżbieta Wasiak, zmiana statusu miejscowości nie ma żadnych negatywnych skutków dla mieszkańców.

Również Szepietowo w woj. podlaskim stanie się od 1 stycznia miastem. Także tutaj dla uczczenia zmiany zaplanowano plenerową zabawę sylwestrową. W czwartek na budynku urzędu gminy zmieniono już tablice informacyjne.

Starania władz Szepietowa o prawa miejskie trwały od końca lat osiemdziesiątych XX wieku. Dopiero teraz jednak Szepietowo spełniło wszystkie określone w przepisach prawa kryteria, takie jak liczba ludności czy odpowiednia infrastruktura.

Nadanie statusu miasta "będzie ukoronowaniem ponad 140-letniej historii naszej miejscowości, która w tak relatywnie niedługim czasie przeszła drogę od niewielkiej stacji kolejowej i kilku budynków dla pracowników kolei do liczącego ponad 2 tys. 300 mieszkańców miasta" - podaje Szepietowo na swojej stronie internetowej.

W regionie i poza nim Szepietowo słynie z dużego ośrodka doradztwa rolniczego - Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - który organizuje znane w kraju targi ogrodnicze, wystawy zwierząt hodowlanych i sprzętu rolniczego.

Oprócz Tychowa i Szepietowa 1 stycznia 2010 r. miastami staną się również: Łaszczów (powiat tomaszowski, woj. lubelskie), Radłów (powiat tarnowski, woj. małopolskie), Kołaczyce (powiat jasielski, woj. podkarpackie) i Przecław (powiat mielecki, woj. podkarpackie).

Po tych zmianach liczba miast w Polsce wzrośnie do 903. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Tadeusz, 2010-01-04 17:19:32

    Każdy ma takie miasto na jakie go stac
  • Kiki, 2009-12-31 19:29:10

    2300-2500 mieszkańców i miasto? Śmiechu warte... Może bardziej osada lub osiedle, ale zaraz miasto i dzięki temu większa banda darmozajdów do utrzymania...