PARTNER PORTALU
  • BGK

Od nowego roku Wolbórz ponownie miastem

  • PAP    29 grudnia 2010 - 16:44

Mieszkańcy Wolborza (Łódzkie) będą żegnać stary rok na wsi, a nowy witać w mieście. Prawa miejskie Wolbórz odzyskuje po blisko 141 latach przerwy.
"Dwa razy podchodziliśmy do odzyskania tych praw. W 2009 roku otrzymaliśmy negatywną odpowiedź. Argumentowano, że mamy na swoim terenie zbyt dużo obszarów rolniczych. Uszczupliliśmy więc ich zasób o 121 ha" - powiedziała wójt i przyszła burmistrz Wolborza Elżbieta Ościk.

Podkreśliła, że dla Wolborza odzyskanie praw miejskich to przede wszystkim wzrost prestiżu, a w dalszej perspektywie możliwość przyciągnięcia nowych inwestorów. Zdaniem miejscowych samorządowców miasto jest "bardziej rozpoznawalne i lepiej widoczne na mapie".

Podobnego zdania są mieszkańcy. Przeprowadzone wśród nich konsultacje wykazały, że ponad 84,8 proc. było za tym, by Wolbórz odzyskał prawa miejskie. Mieszkańcy są przekonani, że jako miasto Wolbórz będzie miał większą szansę na szybki rozwój.

Przeciwnikami przywrócenia praw miejskich były głównie osoby zajmujące się rolnictwem. Obawiały się m.in. tego, że po przekształceniu Wolborza w miasto wzrosną podatki. Władze administracyjne zapewniają jednak, że nie ma przepisów nakazujących podniesienie podatków czy opłat lokalnych, o wysokości, których decydować będzie rada miasta.

W położonym przy drodze krajowej nr 8 Wolborzu jest kilkanaście zakładów pracy (m.in. centra logistyczne: Auchan Polska i Partner Logistic, Huta Szkła Gospodarczego i Artystycznego "Finezja" oraz Formaplan Polska), a także m.in. ośrodek zdrowia, szkoła podstawowa, gimnazjum, Zespół Szkół - Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego, stadion sportowy, gminny ośrodek kultury i Ochotnicza Straż Pożarna, włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przyszłe miasto posiada zautomatyzowaną sieć telefoniczną, wodociąg, kanalizację z oczyszczalnią ścieków i gazociąg.

Status miasta nadaje się zwykle wsi o miasteczkowej zabudowie, najczęściej takiej, która ma za sobą tradycję miejską. I tak jest w przypadku Wolborza, który miastem był przez blisko 600 lat, od 1273 r.

Kilkanaście razy odwiedzał Wolbórz Władysław Jagiełło, który przyjmował tu zagraniczne delegacje i koncentrował wojska przed bitwami z Krzyżakami. W Wolborzu przebywali też inni polscy królowie: Zygmunt August, Stefan Batory, Władysław IV, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki, Jan III Sobieski i Stanisław August Poniatowski.

23 stycznia 1870 r. na mocy ukazu carskiego zmniejszającego liczbę miast w "guberniach Kraju Priwislanskiego" Wolbórz stracił prawa miejskie. Była to kara za udział jego mieszkańców w Powstaniu Styczniowym i pomoc udzieloną powstańcom.

W związku z przywróceniem praw miejskich dla Wolborza jego mieszkańcy będą witać Nowy Rok przed domem kultury.

"Będzie to "koszyczkowy Sylwester pod gwiazdami". Koszyczkowy, bo każdy będzie spożywał to, co przyniesie ze sobą. Bawić się będziemy przy muzyce dyskotekowej od godz. 22 do 2 rano" - powiedziała Ościk.

Dodała, że o północy odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Czytaj też:

Pruchnik 50. miastem na Podkarpaciu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.