PARTNER PORTALU
  • BGK

Od pieniężnej nagrody prezydenta trzeba zapłacić podatek. A od statuetki też?

  • MIW    29 stycznia 2018 - 12:35
Od pieniężnej nagrody prezydenta trzeba zapłacić podatek. A od statuetki też?
Od nagrody pieniężnej trzeba odprowadzić podatek. (fot. pixabay.com)

Czy od pamiątkowej statuetki przyznanej przez samorząd lokalnym twórcom, czy działaczom laureaci tego wyróżnienia powinni zapłacić podatek? Sprawa jest na tyle nieoczywista, że 24 stycznia interpretację indywidualną w tej sprawie musiał wydać Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Pod koniec listopada do KIS jedno z miast złożyło wniosek o interpretację dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przyznania pamiątkowej statuetki za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

Statuetkę taką otrzymują osoby uhonorowane „Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta” oraz Nagrodę Honorową Prezydenta Miasta”. Wyróżnienie to ustanowiła rada miasta. Otrzymać je może pełnoletnia osoba fizyczna, fundacja, stowarzyszenie, związek twórczy, bądź zespół artystyczny. Ma ono charakter uznaniowy. Składa się na nią pamiątkowa statuetka oraz kwota pieniężna.

Czytaj: Prezydent Katowic wręczył nagrody w dziedzinie kultury

O ile w przypadku nagrody pieniężnej nie ma wątpliwości (jest ona opodatkowana zgodnie z zapisami ustawy o podatku od osób fizycznych), to kwestia statuetki wzbudziła wątpliwości. Ostatecznie „ze względu na sprzeczne opinie i różnorodne interpretacje”, zastosowano opodatkowanie wartości nagrody rzeczowej tzn. od wartości pamiątkowej statuetki naliczono 18 proc. podatku i tę wartość pomniejszono następnie nagrodę pieniężną.

Wątpliwości jednak najwyraźniej pozostały skoro sprawa trafiła do KIS. Wnioskodawca stanął na stanowisku, że wartość nagrody kulturalnej w postaci statuetki nie stanowi dla laureatów przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Okazało się, że dyrektor KIS podzielił tę opinię. Jak czytamy w wydanej interpretacji „stwierdzić należy, że przyznanie wskazanym we wniosku laureatom statuetki (...) za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki nie spowoduje otrzymania przez nich „nieodpłatnych świadczeń”. Podkreślił, że statuetka nie stanowi wartości użytkowej, ale symboliczną. Ponadto, nie jest wykonana z metali szlachetnych (np. ze srebra, złota czy platyny) - wykonana jest z brązu polichromowanego.

Czytaj: Wrocław, Nagrody Prezydenta 2016: Siedmiu wyróżnionych

- Z wnioski nie wynika również, by statuetka ozdobiona była kamieniami szlachetnymi - dodaje KIS i stwierdza dalej, że otrzymanie statuetki nie powoduje powstania u laureata nagrody „przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

- Tym samym z tytułu jej przekazania na wnioskodawcy nie ciążą żadne obowiązki płatnika.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.