PARTNER PORTALU
  • BGK

Od pierwszego stycznia Stargard Szczeciński będzie Stargardem

  • PAP/em    31 grudnia 2015 - 12:45
Od pierwszego stycznia Stargard Szczeciński będzie Stargardem
Nowa nazwa to sukces społecznej inicjatywy stargardzian (fot. facebook.com/StargardPL)

Od pierwszego stycznia 2016 r. Stargard Szczeciński (Zachodniopomorskie) będzie nazywał się Stargardem. Punktualnie o północy miasto utraci przymiotnik Szczeciński i wróci do nazwy sprzed 900 lat.
Stargardzianie będą świętowali ważną chwilę w dziejach swego miasta podczas imprezy sylwestrowej na Placu Wolności. Mieszkańcy pożegnają stary rok, a wraz z nim przymiotnik Szczeciński. Podczas miejskiej fety nie zabraknie oczywiście pokazu fajerwerków i muzycznych przebojów.

Dla witających nowy rok i nową nazwę przygotowano specjalne gadżety, wśród których będą m.in. koszulki z napisem „Stargard – jednym słowem lepiej!” – powiedział w czwartek PAP sekretarz Stargardu jeszcze Szczecińskiego Zdzisław Rygiel.

„Dla mieszkańców Stargardu, miasto było zawsze Stargardem, a nie Stargardem Szczecińskim. Cieszymy się, że wracamy do historycznej nazwy sprzed 900 lat” – powiedział Rygiel. Jak zaznaczył jednak, nowa nazwa nie powstała w opozycji do stolicy Pomorza Zachodniego, ale jest elementem wzmacniającym, tożsamość Stargardu.

Na ulicach Stargardu Szczecińskiego już widać zmiany; na miejskich i gminnych drogach znaki już pokazują, że znajdujemy się w Stargardzie, a nie Stargardzie Szczecińskim.

Nowa nazwa to sukces społecznej inicjatywy stargardzian, bo to oni wystąpili z takim pomysłem – podkreślił Rygiel.

Kampania na rzecz przywrócenia nazwy rozpoczęła się pod koniec 1999 r. Większość stargardzian wypowiedziała się w konsultacjach społecznych za zmianą. W 2000 r. rada miejska postanowiła skierować wniosek o zmianę nazwy miasta do rady ministrów.

Przeszkodą we wcześniejszej zmianie nazwy były obawy o koszty z tym związane. Zwolennikom krótszej nazwy Stargard z pomocą przyszła znowelizowana 25 czerwca br. ustawa o samorządzie gminnym. Jej zapisy zwalniają mieszkańców z konieczności wymiany praw jazdy i dowodów rejestracyjnych, które nie tracą ważności po zmianie.

Zwolennicy zmiany nazwy podnosili, że za Stargardem stoi szereg argumentów; od historycznych przez praktyczne, aż do psychologicznych. Stargard nie jest – według nich – szczeciński, ale swój, czyli stargardzki.

W historii Stargardu przed 1950 r. jego nazwa nie była wzbogacana o przymiotnik szczeciński – podkreślają zwolennicy nowej nazwy. Dodają, że trudno sobie wyobrazić by w czasach świetności dumni mieszczanie stargardzcy zgodzili się na nazwę określającą podległość wobec Szczecina.

Po II wojnie światowej używano nazwy Starogród, a później Starogard nad Iną i Stargard. Nazwa Stargard Szczeciński została nadana w 1950 r. Podobno argumentem za dodaniem przymiotnika Szczeciński była chęć uniknięcia błądzenia korespondencji między Stargardem a, Starogardem w ówczesnym województwie gdańskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.