PARTNER PORTALU
  • BGK

Od stycznia będzie można wziąć ślub także poza Urzędem Stanu Cywilnego

  • PAP    29 grudnia 2014 - 13:24
Od stycznia będzie można wziąć ślub także poza Urzędem Stanu Cywilnego

fot.pixabay.com

Od stycznia ślub będzie można wziąć także poza Urzędem Stanu Cywilnego, ale trzeba będzie za to dodatkowo zapłacić 1 tys. zł; ponadto rodzice będą mogli nadawać dzieciom również imiona obce. Od marca wydawane będą nowe dowody osobiste; będzie można je odebrać w dowolnej gminie.
Liberalizację przepisów dotyczących ślubów czy nadawania imion przewiduje nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Co prawda pochodząca z 1986 r. ustawa także umożliwia zawarcie ślubu poza jednym z ponad 2,2 tys. urzędów w kraju, ale muszą być ku temu uzasadnione powody. Chodzi o szczególne przypadki - jak pobyt w szpitalu czy więzieniu.

W zeszłym roku zawarto 69 tys. małżeństw, ale tylko 2 tys. ślubów zostało zorganizowanych poza urzędem. Jak mówią kierownicy USC, zainteresowanie takimi imprezami w plenerze jest bardzo duże. "Nowe przepisy otwierają nowe możliwości. Szybko uruchomią się firmy organizujące takie wesela. W związku z tym liczba ślubów może wzrosnąć" - powiedział Tomasz Brzózka, prezes Stowarzyszenie Urzędników Stanu Cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj też: Będzie łatwiej wziąć ślub poza murami urzędu

Opłata w wysokości 1 tys. zł za ślub cywilny "pod chmurką" będzie stanowiła dochód gminy na pokrycie kosztów organizacyjnych przyjęcia przez kierownika USC oświadczeń o zawarciu małżeństwa poza USC. Brzózka zwrócił uwagę, że wiele urzędów jest jednoosobowych. "W takich jednostkach może być problem. To się wiąże w koniecznością wyjazdu. Może się okazać, że trzeba będzie zatrudnić dodatkowe osoby. My, urzędnicy USC, chcielibyśmy, żeby to zadziałało jak najsprawniej. Jeśli będą jakieś problemy, to na nas skupi się całe odium niezadowolenia" - powiedział Brzózka.

W myśl nowej ustawy, której niektóre przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia, ślub nie będzie mógł się odbyć poza USC, jeśli miejsce nie gwarantuje zachowania powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. "To ma być miejsce gwarantujące uroczystą formę i bezpieczeństwo. Wydaje się, że określone warunki są oczywiste" - powiedziała wicedyrektorka departamentu spraw obywatelskich MSW Mirosława Hellich.

Nowe Prawo o aktach stanu cywilnego ma także uprościć obieg i dostęp do różnych dokumentów. Nakłada na kierowników USC obowiązek prowadzenia - od 1 marca 2015 r. - elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym USC. Przy załatwieniu spraw w urzędzie nie będzie konieczności przedstawiania odpisów wcześniejszych aktów.

Już od 1 stycznia za wydanie skróconego odpisu aktu stanu cywilnego nie będą pobierane opłaty skarbowe.

MSW podkreśla, że zmiany mają na celu uporządkowanie rejestrów ewidencyjnych państwa i zgromadzonych w nich dokumentów. W ciągu ostatnich 100 lat w Polsce sporządzono 133 mln aktów stanu cywilnego. Jak mówi Hellich, USC trzeba zinformatyzować, ponieważ zgromadzone przez lata w wielotomowych księgach dokumenty są różnej jakości. Tylko w zeszłym roku liczba sporządzonych aktów stanu cywilnego przekroczyła 1 mln, w tym sporządzono ok. 437 tys. aktów urodzeń, 200 tys. aktów małżeństw, 394 tys. aktów zgonów. Ponadto w zeszłym roku wydano blisko 7 mln odpisów tych aktów.KOMENTARZE (2)

  • Małgosia, 2016-10-27 10:55:48

    a w domu można wziąść ślub?
  • realista, 2015-01-26 11:48:18

    Wszelkie puby i restauracje czy ogródki przy knajpowe są jak widać wykluczone jako miejsca ceremonii. I słusznie bo jeśli ma być uroczyście i z powagą do osoby przyjmującej oświadczenia, która w takiej chwili nosi insygnia państwowe, to trudno żeby ceremonia odbywała się w oparach obiadku czy w akom...paniamencie disco polo - co zresztą b, wyraźnie podkreślił pan Brzózka w wywiadzie radiowym.będącym poniekąd kanwą niniejszego artykułu.Tak na prawdę ta zmiana przepisów to woda na młyn dla wszelkich firm i firemek, dla których to po prostu biznes. To tyle.  rozwiń