PARTNER PORTALU
  • BGK

Odbudowa bez formalności

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    29 maja 2010 - 07:51

Mieszkańcy 584 gmin skorzystają z ułatwień przy remontach bądź odbudowie domów zniszczonych przez majową powódź.
W Dzienniku Ustaw nr 92 z 28 maja ukazało się rozporządzenie premiera z wykazem miejscowości objętych ustawą o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych. zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Najwięcej gmin, aż 145, ucierpiało w Małopolsce. W woj. śląskim powódź dokonała zniszczeń w 138 gminach, a w podkarpackim – w 106 – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Znalezienie się na rządowej liście oznacza zwolnienie z części procedur budowlanych. Remontu nie trzeba zgłaszać w urzędach, o ile kubatura obiektu nie przekracza 1000 m sześc., a wysokość – 12 m. Ten warunek spełniają przeciętnej wielkości domy jednorodzinne, budynki inwentarskie, pawilony handlowe i usługowe.

Odbudowa takich obiektów nie wymaga pozwolenia. Wystarczy zgłoszenie. Jeśli urzędnicy w ciągu tygodnia nie wniosą sprzeciwu, można zacząć roboty. Zakończenie prac trzeba udokumentować, dołączając m.in.: oryginał dziennika budowy. oświadczenie kierownika budowy o zgodności odbudowy z projektem architektoniczno-budowlanym, przepisami i polskimi normami.

Z możliwości, które daje ustawa, mieszkańcy gmin objętych rozporządzeniem będą mogli skorzystać tylko przez 12 miesięcy – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Rozporządzenie premiera wraz z listą gmin zamieszczamy w multimediach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.