PARTNER PORTALU
  • BGK

Odmawiają wywiadu środowiskowego

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    18 stycznia 2011 - 06:21

Ubiegający się o pomoc społeczną odmawiają wywiadu środowiskowego. Gminy uważają, że jest on potrzebny, a sądy wydają sprzeczne wyroki o sposobie sprawdzania osób korzystających z pomocy.
Ośrodek pomocy społecznej, zanim wyda decyzję o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej, przeprowadza u osoby składającej wniosek wywiad środowiskowy. Pozwala on ustalić, czy rzeczywiście wymaga ona wsparcia i jakiej pomocy potrzebuje – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gminy zwracają jednak uwagę, że mają problemy z osobami, które odmawiają lub unikają przeprowadzenia tego wywiadu. Konsekwencją takiego zachowania jest odmowa przyznania świadczeń. W takiej sytuacji osoby te często odwołują się do samorządowego kolegium odwoławczego, a następnie do sądu, domagając się uchylenia negatywnych dla nich decyzji.

Jedne sądy uznają, że wywiad jest niezbędny, ale niektóre uchylają decyzje gmin, które osobom odmawiającym, unikającym lub utrudniającym przeprowadzanie wywiadu nie przyznają świadczeń.

Powołują się na NSA (I OSK 1237/08), który uznał, że mimo że żaden przepis ustawy o pomocy społecznej ani jej aktu wykonawczego nie określa wprost, czy wywiad środowiskowy przeprowadza się z innymi osobami niż wnioskodawcy lub ich rodziną, to nie można z tego wywodzić wniosków, że może być przeprowadzony z osobami z jej otoczenia – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.