PARTNER PORTALU
 • BGK

Odnowiona SOK zajmie się ochroną dworców

 • aw/PAP    14 marca 2018 - 06:39
 Odnowiona SOK zajmie się ochroną dworców
Obecnie SOK jest częścią PKP Polskich Linii Kolejowych. Fot. MSWiA

Za ochronę dworców ma wkrótce odpowiadać państwowa Straż Kolejowa, a nie prywatne firmy ochroniarskie. Powodem zmiany są względy bezpieczeństwa państwa.
Jak podaje "Nasz Dziennik", rząd pracuje nad ustawą o powołaniu Straży Kolejowej. Nie będzie to całkowicie nowa formacja. Powstanie ona na bazie obecnej Straży Ochrony Kolei. SOK wróci tym samym do korzeni, do nazwy, pod jaką ta formacja została powołana 18 listopada 1918 roku przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

Jak podaje "ND", najistotniejszą zmianą, jaką ma wprowadzić ustawa procedowana przez rząd, jest powierzenie funkcjonariuszom Straży Kolejowej zadania ochrony dworców kolejowych.

Po wejściu w życie ustawy o Straży Kolejowej formacja ta będzie odpowiadać za bezpieczeństwo na całej kolei. W dzienniku wskazano, że obecne prawo pozwala SOK tylko na dbanie o bezpieczeństwo na obszarze zarządzanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Według "ND" ustawa przygotowywana przez rząd narusza jednak potężne interesy. Ochrona dworców kosztuje państwo około 60 mln zł rocznie i te pieniądze trafiają teraz do prywatnych kieszeni. Ich utrata nie jest oczywiście obecnym beneficjentom tego systemu na rękę, dlatego podejmują różne działania mające zdyskredytować autorów ustawy i szefów SOK.

"Do tego dochodzą głuche telefony, nawet różne groźny i ostrzeżenia" - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • ania, 2018-03-15 10:56:46

  Do karolina: masz racje nepotyzm panuje
 • Oczekujący, 2018-03-15 09:55:53

  Napewno nie pracujesz w soku albo jesteś jakiś dziwny. Pracujesz i nie chcesz ustawy tylko likwidacji?? To zwolnij się już teraz poco tu pracujesz?? W wielu regionalnych i posterunkach jest pełno młodych funkcjonariuszy, to właśnie ich trzeba szkolić żeby się rozwijali, a ci starzy?? Mają ogromną ...wiedzę i niech sobie będą do tej emerytury. Jest zmiana pokoleniowa Panie Kolego. Pozdrawiam  rozwiń
 • Młody , 2018-03-15 08:28:02

  Profesjonalnie wyszkoloną... Profesjonalnie to chowają się po lasach i śpią, profesjonalnie boją się roboty w szczególności starzy pracownicy ("po co będziesz robić", "a już się narobiłem w tej firmie", "młody po co to i tak premi nie dostaniesz" itd.) SOK powinni rozw...iązać i Policja powinna realizować zadania na obszarze kolejowym tak jak dotychczas to realizuje. Bo brzuchaci pracownicy SOK-U i tak nie mają uprawnień ani wyszkolenia. Pozdrawiam młody pracownik tej dziwnej instytucji.  rozwiń