Odnowiono secesyjne witraże

Trzy spośród czterech secesyjnych witraży z okresu Młodej Polski odnowiono w kościele pw. Świętego Bartłomieja w Koninie. Zabytkowe dzieła były uszkodzone, miały ubytki.
Witraże oraz polichromie w kościele wykonał w latach 1904-1910 r. Eligiusz Niewiadomski (1869-1923). Zdaniem artysty plastyka, Aleksandra Strzyżewskiego, mają one doskonałe szkło i świetny wzór.

Przed słońcem witraże chroni druga warstwa przezroczystego szkła, która jest umieszczona w odległości około 10 cm. Zapewnia to także niezbędną wentylację. "Podobne rozwiązanie zastosowano w Kościele Mariackim w Krakowie" - wyjaśnił Czeski.

"Witraże odnawiano przez około pół roku. Przedstawiają one św. Izydora, św. Jana Chrzciciela i symbol baranka paschalnego. Do odnowienia pozostał witraż z gołębicą - symbolem Ducha Świętego" - poinformował proboszcz parafii, ks. prałat Tomasz Michalski.

Odnowienie witraży kosztowało 96 tys. zł. Prace sfinansował miejscowy samorząd (60 tys. zł.) i parafia (36 tys. zł).

Jak poinformował ks. Michalski, zaplanowano także renowację czwartego witraża, ale jej rozpoczęcie zależy od zebrania potrzebnych na to środków finansowych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU