PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnowiono secesyjne witraże

  • PAP    11 listopada 2011 - 09:55

Trzy spośród czterech secesyjnych witraży z okresu Młodej Polski odnowiono w kościele pw. Świętego Bartłomieja w Koninie. Zabytkowe dzieła były uszkodzone, miały ubytki.
Witraże oraz polichromie w kościele wykonał w latach 1904-1910 r. Eligiusz Niewiadomski (1869-1923). Zdaniem artysty plastyka, Aleksandra Strzyżewskiego, mają one doskonałe szkło i świetny wzór.

Przed słońcem witraże chroni druga warstwa przezroczystego szkła, która jest umieszczona w odległości około 10 cm. Zapewnia to także niezbędną wentylację. "Podobne rozwiązanie zastosowano w Kościele Mariackim w Krakowie" - wyjaśnił Czeski.

"Witraże odnawiano przez około pół roku. Przedstawiają one św. Izydora, św. Jana Chrzciciela i symbol baranka paschalnego. Do odnowienia pozostał witraż z gołębicą - symbolem Ducha Świętego" - poinformował proboszcz parafii, ks. prałat Tomasz Michalski.

Odnowienie witraży kosztowało 96 tys. zł. Prace sfinansował miejscowy samorząd (60 tys. zł.) i parafia (36 tys. zł).

Jak poinformował ks. Michalski, zaplanowano także renowację czwartego witraża, ale jej rozpoczęcie zależy od zebrania potrzebnych na to środków finansowych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.