Odolanów wyemituje obligacje za 15,5 mln zł

Obligacje komunalne o wartości 15,5 mln zł wyemituje gmina i miasto Odolanów.
Odolanów wyemituje obligacje za 15,5 mln zł
Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na finansowanie planowanych deficytów budżetowych w latach 2011-2013 oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Jak poinformował naczelnik wydziału ds. obywatelskich miejscowego urzędu Stanisław Księżniak, w tym roku zostanie wyemitowanych 5 serii obligacji na kwotę 4,5 mln zł. W przyszłym roku zaplanowano emisję 8 serii na kwotę 4,5 mln zł, a w 2013 r. 6 serii o wartości 6 mln zł.

Radni uchwalili, że wykup pierwszych serii obligacji rozpocznie się w 2015 r., a ostatnich – w 2023 r. „Obligacje zostaną wykupione z dochodów własnych budżetu gminy i miasta” – poinformował Księżniak.

Według radnych, obligacje komunalne spełniają wprawdzie funkcję kredytu, ale dla gminy są bardziej korzystne niż tradycyjna pożyczka w banku, przede wszystkim z uwagi na możliwość określenia wygodnych terminów spłaty kapitału.

„Emisja na kwotę 15,5 mln zł pozwala zachować płynność finansów gminy we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania” – zapewniają radni.

Pierwszym w Polsce samorządem, który zdecydował się na emisję papierów wartościowych był Ostrów Wielkopolski (1996 r.).

Z takiej możliwości wzbogacania budżetu skorzystały później w południowej Wielkopolsce m.in. samorządy Pleszewa, Jaraczewa, Nowych Skalmierzyc, Kalisza, Żerkowa, Krotoszyna oraz kilka powiatów. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU