PARTNER PORTALU
  • BGK

Odolanów wyemituje obligacje za 15,5 mln zł

  • PAP    29 lipca 2011 - 09:08
Odolanów wyemituje obligacje za 15,5 mln zł

Obligacje komunalne o wartości 15,5 mln zł wyemituje gmina i miasto Odolanów.
Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na finansowanie planowanych deficytów budżetowych w latach 2011-2013 oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Jak poinformował naczelnik wydziału ds. obywatelskich miejscowego urzędu Stanisław Księżniak, w tym roku zostanie wyemitowanych 5 serii obligacji na kwotę 4,5 mln zł. W przyszłym roku zaplanowano emisję 8 serii na kwotę 4,5 mln zł, a w 2013 r. 6 serii o wartości 6 mln zł.

Radni uchwalili, że wykup pierwszych serii obligacji rozpocznie się w 2015 r., a ostatnich – w 2023 r. „Obligacje zostaną wykupione z dochodów własnych budżetu gminy i miasta” – poinformował Księżniak.

Według radnych, obligacje komunalne spełniają wprawdzie funkcję kredytu, ale dla gminy są bardziej korzystne niż tradycyjna pożyczka w banku, przede wszystkim z uwagi na możliwość określenia wygodnych terminów spłaty kapitału.

„Emisja na kwotę 15,5 mln zł pozwala zachować płynność finansów gminy we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania” – zapewniają radni.

Pierwszym w Polsce samorządem, który zdecydował się na emisję papierów wartościowych był Ostrów Wielkopolski (1996 r.).

Z takiej możliwości wzbogacania budżetu skorzystały później w południowej Wielkopolsce m.in. samorządy Pleszewa, Jaraczewa, Nowych Skalmierzyc, Kalisza, Żerkowa, Krotoszyna oraz kilka powiatów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.