PARTNER PORTALU
  • BGK

Odpowiedzialnie na placu zabaw

  • wer    4 stycznia 2012 - 19:10
Odpowiedzialnie na placu zabaw

Rada gminy nie ma upoważnienia do rozstrzygania w drodze aktu prawa miejscowego w kwestiach odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci jak również w kwestiach odpowiedzialności za wyrządzone przez nie szkody.
Wojewoda dolnośląski orzekł o nieważności ust. 3 i 4 załącznika do uchwały rady gminy Kamieniec Ząbkowicki w sprawie regulaminu placów zabaw zlokalizowanych na terenie gminy.

Chodzi o wskazanie przez radę w regulaminie stwierdzenia, że za bezpieczeństwo dzieci znajdujących się na placu zabaw odpowiedzialność ponoszą opiekunowie. W rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda nie zgodził się rtakże z postawnowieniem rady, według którego za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice.

''Zdaniem organu nadzoru norma kompetencyjna upoważniająca radę do podjęcia przedmiotowej uchwały, czyli art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którą na podstawie ustawy o samorządzie gminnym organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, nie daje radzie upoważnienia do rozstrzygania w drodze aktu prawa miejscowego w kwestiach odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci jak również w kwestiach odpowiedzialności za wyrządzone przez nie szkody'' - czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody.

Ponadto wojewoda przypomina również, że kwestie związane z odpowiedzialnością za małoletnich regulują odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • podpisałem, 2012-01-05 22:00:54

    Pan Wojewoda Dolnośląski (czyli jego prawnicy) konsekwentnie uczy samorządowych urzędników poszanowania do istniejącego porządku prawnego i skutecznie hamuje ich radosną twórczość.
  • ziemniaki, 2012-01-04 21:29:34

    Niektóre dzieci zachowuja się nad wyraz odpowiedzialnie na placu zabaw.Braaaawo!!!