PARTNER PORTALU
  • BGK

Odrzańska Droga Wodna. Śląscy radni popierają działania rządu

  • wnp.pl    22 maja 2017 - 14:26
Odrzańska Droga Wodna. Śląscy radni popierają działania rządu
Przez dziesiątki lat Odrzańska Droga Wodna napędzała gospodarkę Górnego Śląska (Fot. PTWP)

Radni samorządu województw śląskiego przyjęli "z aprobatą działania władz centralnych mające na celu przywrócenie funkcji Odrzańskiej Drogi Wodnej i rozwijanie infrastruktury transportu rzecznego".
Jak podkreślili w tym stanowisku, wpisują się one w politykę przestrzenną województwa. Planowana budowa Kanału Dunaj-Odra-Łaba oraz Kanału Śląskiego, w połączeniu z przywróceniem wymaganych parametrów żeglownych Odry, wzmocni też konkurencyjność regionu.

Przez dziesiątki lat Odrzańska Droga Wodna napędzała gospodarkę Górnego Śląska, a jej żeglowność jest łatwo przywrócić. Jeśli chcemy się liczyć gospodarczo, musimy powrócić do systemu autostrad wodnych Europy – tłumaczył podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Podkreślił on także, że Śląskie jest regionem, dla którego sprawna i zrównoważona sieć transportowa ma wielkie znaczenie.

W stanowisku-apelu radni przypominają, że infrastruktura śródlądowych dróg wodnych i urządzeń towarzyszących, poza funkcją transportową, służy również innym celom, takim jak: ochrona przed powodzią i skutkami suszy poprzez retencjonowanie wody.

„Wielofunkcyjne zbiorniki retencyjne pełnią również bardzo ważne funkcje ekologiczne. W niektórych przypadkach możliwe staje się energetyczne wykorzystanie zgromadzonych wód. Podstawową jednak korzyścią płynącą z systemu żeglownych rzek i kanałów jest zmniejszenie generowanych przez transport samochodowy presji na środowisko. Potrzeba ograniczenia tych negatywnych oddziaływań nie powinna podlegać żadnej dyskusji” – czytamy w stanowisku radnych.

Więcej czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • katowiczanin, 2017-05-23 09:00:15

    Bawią mnie te apele samorządu wojewódzkiego Śląska które przypominam składa się z PO, PSL i Ruchu Autonomii Śląska. Mieli rząd swój przez OSIEM lat 2008-2015, mieli Prezydenta 2010-2015, inie zrobiono NIC, słyszycie NIC. A dziś apele o reformy, przyspieszenie działań inwestycyjnych etc. ...  rozwiń