Odrzańska Droga Wodna. Śląscy radni popierają działania rządu

Radni samorządu województw śląskiego przyjęli "z aprobatą działania władz centralnych mające na celu przywrócenie funkcji Odrzańskiej Drogi Wodnej i rozwijanie infrastruktury transportu rzecznego".
Odrzańska Droga Wodna. Śląscy radni popierają działania rządu
Przez dziesiątki lat Odrzańska Droga Wodna napędzała gospodarkę Górnego Śląska (Fot. PTWP)

Jak podkreślili w tym stanowisku, wpisują się one w politykę przestrzenną województwa. Planowana budowa Kanału Dunaj-Odra-Łaba oraz Kanału Śląskiego, w połączeniu z przywróceniem wymaganych parametrów żeglownych Odry, wzmocni też konkurencyjność regionu.

Przez dziesiątki lat Odrzańska Droga Wodna napędzała gospodarkę Górnego Śląska, a jej żeglowność jest łatwo przywrócić. Jeśli chcemy się liczyć gospodarczo, musimy powrócić do systemu autostrad wodnych Europy – tłumaczył podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Podkreślił on także, że Śląskie jest regionem, dla którego sprawna i zrównoważona sieć transportowa ma wielkie znaczenie.

Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego (fot.BP Tomasz Żak)
Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego (fot.BP Tomasz Żak)

W stanowisku-apelu radni przypominają, że infrastruktura śródlądowych dróg wodnych i urządzeń towarzyszących, poza funkcją transportową, służy również innym celom, takim jak: ochrona przed powodzią i skutkami suszy poprzez retencjonowanie wody.

„Wielofunkcyjne zbiorniki retencyjne pełnią również bardzo ważne funkcje ekologiczne. W niektórych przypadkach możliwe staje się energetyczne wykorzystanie zgromadzonych wód. Podstawową jednak korzyścią płynącą z systemu żeglownych rzek i kanałów jest zmniejszenie generowanych przez transport samochodowy presji na środowisko. Potrzeba ograniczenia tych negatywnych oddziaływań nie powinna podlegać żadnej dyskusji” – czytamy w stanowisku radnych.

Więcej czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Bawią mnie te apele samorządu wojewódzkiego Śląska które przypominam składa się z PO, PSL i Ruchu Autonomii Śląska. Mieli rząd swój przez OSIEM lat 2008-2015, mieli Prezydenta 2010-2015, inie zrobiono NIC, słyszycie NIC. A dziś apele o reformy, przyspieszenie działań inwestycyjnych etc. ... rozwiń

katowiczanin, 2017-05-23 09:00:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU