PARTNER PORTALU
  • BGK

Odrzucenie oferty za brak wykazu podwykonawców zgodne z prawem?

  • Marek Okniński    29 grudnia 2017 - 10:33
Odrzucenie oferty za brak wykazu podwykonawców zgodne z prawem?
fot.arch.

W obowiązującym stanie prawnym wykonawca zamówienia publicznego zobowiązany jest zgłosić inwestorowi (zamawiającemu) podwykonawcę, który będzie realizował określony zakres zamówienia publicznego.




Wskazany wymóg ma na celu wzmocnienie pozycji podwykonawcy w relacji z wykonawcą zamówienia publicznego.

Przejawem realizacji wskazanego celu jest obowiązek żądania wskazania przez wykonawcę części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, i podania przez wykonawcę firm podwykonawców.

Powyższy obowiązek skierowany jest do zamawiającego, ponieważ to zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, i podania przez wykonawcę firm podwykonawców.

W wyroku z dnia 13 lutego 2017 r. sygn. akt: KIO 192/17 Krajowa Izba Odwoławcza zwróciła uwagę, że przepis art. 36b ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych posługuje się pojęciem „zamiaru”, co wskazywałoby, że wykonawca zamówienia publicznego zobowiązany jest podać na etapie składania oferty – w przypadkach gdy część wykonania uzyskanego zamówienia zamierza powierzyć podwykonawcom – nazwy firm podwykonawców, które są mu znane w dacie złożenia oferty.

Na poparcie powyższego stanowiska skład orzekający KIO wziął pod uwagę treść art. 71 dyrektywy 2014/24/UE, zgodnie z którym w dokumentach zamówienia instytucja zamawiająca może żądać albo zostać zobowiązana przez państwo członkowskie do żądania od oferenta, aby wskazał on w swojej ofercie ewentualną część zamówienia, której wykonanie zamierza zlecić osobom trzecim w ramach podwykonawstwa, a także aby podał ewentualnych podwykonawców.

Uwzględniając powyższe skład orzekający oparł się dodatkowo na zapisach wynikających z Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ) gdzie w pkt. D – informacje dotyczące podwykonawców – wykonawca zobowiązany jest wskazać czy zamierza zlecić podwykonawcom, jakiekolwiek części zamówienia. W przypadku odpowiedzi pozytywnej – wykonawca zobowiązany jest podać firmy podwykonawców, jeżeli są znane na etapie składania JEDZ.

W związku z wyżej wskazaną argumentacją KIO uznała, że odrzucenie oferty wykonawcy w przypadku nie podania w złożonej ofercie przetargowej firm (nazw) podwykonawców nie znajduje uzasadnienia w obowiązującym stanie prawnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.