PARTNER PORTALU
  • BGK

Odsetki z kredytów poza limitem zadłużenia?

  • PAP    23 lipca 2013 - 10:55
Odsetki z kredytów poza limitem zadłużenia?

W pakiecie stymulacyjnym gospodarki, nad którym pracuje rząd, planowane są ułatwienia inwestycyjne dla jednostek samorządu terytorialnego - wynika z informacji z Ministerstwa Finansów.
Proponowane rozwiązania zmierzają do wyłączenia odsetek od zobowiązań zaciągniętych na finansowanie projektów UE z limitu spłaty zadłużenia.

Zobowiązania zaciągnięte na współfinansowanie wydatków ponoszonych w latach 2013-2015 w ramach projektów finansowanych ze środków UE w co najmniej 60 proc. będą dodatkowo wyłączone z tego limitu również po zakończeniu realizacji projektu UE.

MF zakłada, że proponowane rozwiązania poprawią zdolność jednostek samorządu terytorialnego do wykorzystywania środków unijnych w obecnej i przyszłej perspektywie.

"W najbliższych dniach przekażemy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu informację o działaniach mających na celu ułatwienie inwestycji samorządowych. Dzięki złagodzeniu ograniczeń prawnych obowiązujących JST zwiększy się możliwość absorpcji środków unijnych" - powiedziała PAP osoba z resortu finansów pragnąc zachować anonimowość.

W jej opinii zmiany wychodzą na przeciw postulatom samorządów. "Te ułatwienia pozwolą na przyspieszenie inwestycji" - powiedziało PAP źródło.

"Planowane działania są elementem pakietu stymulacyjnego, nad którym pracują m.in. Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Gospodarki" - dodało.

W ramach pakietu stymulacyjnego gospodarki resort finansów planuje również utworzenie funduszu mieszkań na wynajem. Fundusz zostanie stworzony przez BGK, który zainwestuje 5 mld zł w ciągu 4 lat, dzięki czemu na rynku pojawi do 20 tys. mieszkań na wynajem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: