PARTNER PORTALU
  • BGK

Odwleka się droga do metropolii

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Katowice    5 grudnia 2011 - 07:38
Odwleka się droga do metropolii

Platforma Obywatelska rozpoczyna prace nad ustawą metropolitalną, ale wydaje się niemal pewne, że jej pomysły nigdy nie zostaną zrealizowane.
Wszystko dlatego, że prezydenci miast nie zamierzają oddać władzy i pozbawiać się wpływu na podział setek milionów złotych – pisze „Gazeta Wyborcza Katowice”.

Czytaj też: Marszałkowskie nie dla urzędów metropolii

Pierwsza przeszkoda jest warta co najmniej 500 mln zł rocznie. Ta gigantyczna kwota znajduje się dzisiaj pod kontrolą prezydentów Katowic, Gliwic, Zabrza, Knurowa i Bytomia.

Czytaj też: Rozwój metropolii jest nieunikniony

Druga przeszkoda to planowanie przestrzenne. Według koncepcji PO to powiat ma decydować, co i gdzie będzie można budować w naszych miastach. Taki pomysł odbiera prezydentom jeden z najważniejszych atrybutów ich władzy.

PO chce, by metropolia przejęła zarządzanie drogami powiatowymi, a to kolejne uszczuplenie budżetów miast.

Przykłady te pokazują, że gra o stworzenie metropolii to tak naprawdę walka o to, kto będzie kontrolować setki milionów złotych i sporą część władzy, która dziś należy tylko i wyłącznie do prezydentów miast aglomeracji. I właśnie dlatego nigdy nie zgodzą się na stworzenie metropolii – uważa „Gazeta Wyborcza Katowice”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.