Odwołania po przetargu na budowę spalarni

Pięć konsorcjów firm odwołało się od wyników pierwszego etapu przetargu na projekt i budowę spalarni odpadów w Białymstoku.
Odwołania po przetargu na budowę spalarni

Odwołaniami zajmie się teraz Krajowa Izba Odwoławcza – poinformował rzecznik inwestora komunalnej spółki „Lech” Jarosław Wasilewski.

Czytaj też: Rafako jednak złoży ofertę na spalarnię odpadów w Białymstoku

Do pierwszego etapu przetargu zgłosiło się 12 konsorcjów. Inwestor sprawdzał ich możliwości techniczne i finansowe by ocenić, które z nich są w stanie podołać budowie spalarni. Do drugiego etapu wybrano 5 konsorcjów, które będą już składać konkretne oferty m.in. obejmujące cenę.

5 spośród firm, których oferty odrzucono, złożyły odwołania. Jak poinformował rzecznik spółki „Lech” w Białymstoku Jarosław Wasilewski, która prowadzi inwestycję, odwołania rozpatrzy teraz Krajowa Izba Odwoławcza, która ma na to 15 dni. Od jej decyzji zależeć będzie dalszy przebieg przetargu. Wasilewski zaznaczył, że w harmonogramie realizacji inwestycji uwzględniono w terminach wszelkie możliwe odwołania tak, by przygotowanie inwestycji nie opóźniało się.

Do drugiego etapu przetargu zostało dopuszczonych (wciąż jeszcze nieprawomocnie) pięć konsorcjów i firm: francusko-polskie: Constructions Industrielles de la Mediterranee – Civim SA z PBG SA i PBG Energia sp. z o.o., polsko-belgijsko-hiszpańskie: Budimex SA, Kappel Seghers N.V, Cespa Compania Espanola de S.P.A. SA, włoskie: Astaldi S.p.A, TM.E. S.p.A Termomeccanica Ecologia, koreańskie Posco Engineering & Construction Co., Ltd oraz polskie Rafako SA.

We wrześniu władze Białegostoku podpisały umowę na dofinansowanie budowy spalarni z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Spalarnia ma kosztować około 321 mln zł. Z UE ma pochodzić 210 mln zł, to o 100 mln zł mniej niż pierwotnie planowano. Dlatego miasto będzie musiało zaciągnąć większy kredyt, na który ma obietnicę od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Budowa spalarni odpadów komunalnych to jedna z największych inwestycji realizowanych przez władze Białegostoku (zabierz głos/oceń prezydenta) dzięki dotacji z UE.Spalarnia jest elementem projektu „Zintegrowany system gospodarowania odpadami dla aglomeracji białostockiej”, którego wartość to ponad 500 mln zł.


 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU