PARTNER PORTALU
  • BGK

Odwołania po przetargu na budowę spalarni

  • PAP    14 grudnia 2011 - 13:24
Odwołania po przetargu na budowę spalarni

Pięć konsorcjów firm odwołało się od wyników pierwszego etapu przetargu na projekt i budowę spalarni odpadów w Białymstoku.
Odwołaniami zajmie się teraz Krajowa Izba Odwoławcza – poinformował rzecznik inwestora komunalnej spółki „Lech” Jarosław Wasilewski.

Czytaj też: Rafako jednak złoży ofertę na spalarnię odpadów w Białymstoku

Do pierwszego etapu przetargu zgłosiło się 12 konsorcjów. Inwestor sprawdzał ich możliwości techniczne i finansowe by ocenić, które z nich są w stanie podołać budowie spalarni. Do drugiego etapu wybrano 5 konsorcjów, które będą już składać konkretne oferty m.in. obejmujące cenę.

5 spośród firm, których oferty odrzucono, złożyły odwołania. Jak poinformował rzecznik spółki „Lech” w Białymstoku Jarosław Wasilewski, która prowadzi inwestycję, odwołania rozpatrzy teraz Krajowa Izba Odwoławcza, która ma na to 15 dni. Od jej decyzji zależeć będzie dalszy przebieg przetargu. Wasilewski zaznaczył, że w harmonogramie realizacji inwestycji uwzględniono w terminach wszelkie możliwe odwołania tak, by przygotowanie inwestycji nie opóźniało się.

Do drugiego etapu przetargu zostało dopuszczonych (wciąż jeszcze nieprawomocnie) pięć konsorcjów i firm: francusko-polskie: Constructions Industrielles de la Mediterranee – Civim SA z PBG SA i PBG Energia sp. z o.o., polsko-belgijsko-hiszpańskie: Budimex SA, Kappel Seghers N.V, Cespa Compania Espanola de S.P.A. SA, włoskie: Astaldi S.p.A, TM.E. S.p.A Termomeccanica Ecologia, koreańskie Posco Engineering & Construction Co., Ltd oraz polskie Rafako SA.

We wrześniu władze Białegostoku podpisały umowę na dofinansowanie budowy spalarni z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Spalarnia ma kosztować około 321 mln zł. Z UE ma pochodzić 210 mln zł, to o 100 mln zł mniej niż pierwotnie planowano. Dlatego miasto będzie musiało zaciągnąć większy kredyt, na który ma obietnicę od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Budowa spalarni odpadów komunalnych to jedna z największych inwestycji realizowanych przez władze Białegostoku (zabierz głos/oceń prezydenta) dzięki dotacji z UE.Spalarnia jest elementem projektu „Zintegrowany system gospodarowania odpadami dla aglomeracji białostockiej”, którego wartość to ponad 500 mln zł.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.