PARTNER PORTALU
  • BGK

Ograniczenie kadencyjności w samorządach: które partie mają najwięcej długoletnich burmistrzów?

  • MIW    13 lutego 2017 - 11:52
Ograniczenie kadencyjności w samorządach: które partie mają najwięcej długoletnich burmistrzów?
Trwa batalia o to, kto będzie mógł wziąć udział w wyborach samorządowych w 2018 roku. (fot. mat.MSWiA)

• Konwent wójtów, burmistrzów i prezydentów województwa Mazowieckiego negatywnie ocenił proponowane przez PiS ograniczenie liczby kadencji w samorządzie.
• Samorządowcy z Mazowsza skrytykowali ponadto projekt ustawy o aglomeracji warszawskiej i prace nad projektem Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego.
- Po wprowadzeniu dwukadencyjności organów wykonawczych Polska bezpowrotnie pozbędzie się swojego atutu – lokalnej samorządności i może na zawsze uzależnić samorządy od partii politycznych – taką diagnozę można przeczytać w zaprezentowanej podczas Konwentu analizie, którą opracował Piotr Rusiecki, zastępca burmistrza Łomianek. Przypomniał on, że na 28 krajów Unii Europejskiej jedynie w dwóch (tj. w Portugalii i Włoszech) występują ograniczenia w długości sprawowania władzy przez samorządowców (odpowiednio 10 lat w Portugalii i 12 lat we Włoszech). Zwraca też uwagę, że w Niemczech jeden z burmistrzów sprawował władzę w swoim mieście nieprzerwanie przez 34 lat (polski rekordzista już dziś ma bardziej wyśrubowany wynik, bo 35 lat).

Czytaj : PiS zapowiada kadencyjność wójtów, burmistrzów

Ciekawe jest przedstawione przy tej okazji zestawienie pokazujące przynależność partyjną wieloletnich burmistrzów. Okazuje się, że zdecydowanie największą reprezentację w tym gronie ma Polskie Stronnictwo Ludowe (ponad 180 reprezentujących tę partię burmistrzów sprawuje urząd drugą lub kolejną kadencję). Drugi z tym zestawieniu jest… PiS, który ma w swoich szeregach 40 wieloletnich burmistrzów. Około 30 należy do PO, zaś mniej niż 20 do SLD.

W dalszej części swego opracowania autor powtarza wszystkie znane już argumenty przeciwko wprowadzeniu ograniczenia liczby kadencji w samorządach wskazując, że jest to rozwiązanie niekonstytucyjne (bo ogranicza czynne i bierne prawo wyborcze), a także obniżyłoby jakość zarządzania gminami, gdyż dobrzy menadżerowie nie będą chcieli podejmować pracy w samorządzie rezygnując ze swojej kariery zawodowej (po upływie limitu kadencji mogą już nie wrócić do swojej poprzedniej pracy), a sprawujący druga kadencję samorządowcy będą zajmować się szukaniem pracy, a działaniem na rzecz rozwoju swojej gminy lub miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Paweł Gąsiorski, 2017-02-13 12:57:49

    "polski rekordzista już dziś ma bardziej wyśrubowany wynik, bo 35 lat" to nieprawda. Wójt Wręczycy Wielkiej - Henryk Krawczyk rządzi już 43 lata... można to łatwo sprawdzić.