Ograniczenie kadencyjności w samorządach: które partie mają najwięcej długoletnich burmistrzów?

• Konwent wójtów, burmistrzów i prezydentów województwa Mazowieckiego negatywnie ocenił proponowane przez PiS ograniczenie liczby kadencji w samorządzie.
• Samorządowcy z Mazowsza skrytykowali ponadto projekt ustawy o aglomeracji warszawskiej i prace nad projektem Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego.
Ograniczenie kadencyjności w samorządach: które partie mają najwięcej długoletnich burmistrzów?
Trwa batalia o to, kto będzie mógł wziąć udział w wyborach samorządowych w 2018 roku. (fot. mat.MSWiA)

- Po wprowadzeniu dwukadencyjności organów wykonawczych Polska bezpowrotnie pozbędzie się swojego atutu – lokalnej samorządności i może na zawsze uzależnić samorządy od partii politycznych – taką diagnozę można przeczytać w zaprezentowanej podczas Konwentu analizie, którą opracował Piotr Rusiecki, zastępca burmistrza Łomianek. Przypomniał on, że na 28 krajów Unii Europejskiej jedynie w dwóch (tj. w Portugalii i Włoszech) występują ograniczenia w długości sprawowania władzy przez samorządowców (odpowiednio 10 lat w Portugalii i 12 lat we Włoszech). Zwraca też uwagę, że w Niemczech jeden z burmistrzów sprawował władzę w swoim mieście nieprzerwanie przez 34 lat (polski rekordzista już dziś ma bardziej wyśrubowany wynik, bo 35 lat).

Czytaj : PiS zapowiada kadencyjność wójtów, burmistrzów

Ciekawe jest przedstawione przy tej okazji zestawienie pokazujące przynależność partyjną wieloletnich burmistrzów. Okazuje się, że zdecydowanie największą reprezentację w tym gronie ma Polskie Stronnictwo Ludowe (ponad 180 reprezentujących tę partię burmistrzów sprawuje urząd drugą lub kolejną kadencję). Drugi z tym zestawieniu jest… PiS, który ma w swoich szeregach 40 wieloletnich burmistrzów. Około 30 należy do PO, zaś mniej niż 20 do SLD.

W gronie wieloletnich burmistrzów dominują działacze PSL.Źródło: Zróżnicowanie samorządu terytorialnego w UE a kadencyjność.
W gronie wieloletnich burmistrzów dominują działacze PSL.Źródło: Zróżnicowanie samorządu terytorialnego w UE a kadencyjność.

W dalszej części swego opracowania autor powtarza wszystkie znane już argumenty przeciwko wprowadzeniu ograniczenia liczby kadencji w samorządach wskazując, że jest to rozwiązanie niekonstytucyjne (bo ogranicza czynne i bierne prawo wyborcze), a także obniżyłoby jakość zarządzania gminami, gdyż dobrzy menadżerowie nie będą chcieli podejmować pracy w samorządzie rezygnując ze swojej kariery zawodowej (po upływie limitu kadencji mogą już nie wrócić do swojej poprzedniej pracy), a sprawujący druga kadencję samorządowcy będą zajmować się szukaniem pracy, a działaniem na rzecz rozwoju swojej gminy lub miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

"polski rekordzista już dziś ma bardziej wyśrubowany wynik, bo 35 lat" to nieprawda. Wójt Wręczycy Wielkiej - Henryk Krawczyk rządzi już 43 lata... można to łatwo sprawdzić.

Paweł Gąsiorski, 2017-02-13 12:57:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU