PARTNER PORTALU
 • BGK

Ograniczenie liczby kadencji w samorządach będzie ustawowo uregulowane

 • Włodzimierz Kaleta/KDS    25 maja 2017 - 17:25
Ograniczenie liczby kadencji w samorządach będzie ustawowo uregulowane
Marek Ast (fot. marekast.pl)

Ograniczenie do dwóch kadencji będzie ustawowo uregulowane - zapewnia Marek Ast, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowej Komisji Ustawodawczej. Zapowiada też przyspieszenie prac nad powołaniem komisji reprywatyzacyjnej oraz nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Asta, ustawowe uregulowanie dwukadencyjności jest wyjściem naprzeciw postulatom mówiącym o tym, że wprowadzenie tego ograniczenia już od najbliższych wyborów musiałoby dotknąć obecnie urzędujących samorządowców, którzy dłużej niż dwie kadencje sprawują swoje funkcje.

Czytaj więcej: Decyzja o ograniczeniu liczby kadencji w samorządach do końca maja

Takie uwagi zgłaszała nie tylko opozycja. Płynęły też ze środowisk samorządowych PiS oraz konstytucjonalistów. 

- Stwierdziliśmy, że nie ma powodu otwierać kolejnego frontu, dawać pretekstu opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej do ataków. Zmiany wejdą w życie po upływie dwóch kadencji - tłumaczy przewodniczący sejmowej Komisji Ustawodawczej. 

Czytaj więcej: Dwukadencyjność w samorządach: Kadencje będą liczone dopiero od nowych wyborów?

Pytany o zadania, jakie jeszcze przed wakacjami planują dokończyć posłowie mówi m.in. o przyspieszeniu prac związanych z powołaniem komisji reprywatyzacyjnej. 

- Komisja ustawodawcza na najbliższym posiedzeniu będzie opiniować członków do tej komisji. Polacy z niecierpliwością czekają na efekt prac tej komisji, bo sprawa reprywatyzacji nieruchomości warszawskich to olbrzymia, wielomiliardowa afera, w której tysiące osób zostało poszkodowanych w wyniku nieuprawnionych eksmisji przeprowadzanych przez „czyścicieli” kamienic. Olbrzymie są straty Skarbu Państwa, rzeczywistych spadkobierców. Dlatego szybkie działania podjęte przez komisję reprywatyzacyjną są tak oczekiwane i pożądane - wyjaśnia Ast, dlaczego jest to tak ważne zadanie.

Zapowiada też szybsze tempo prac nad ustawą o KRS. - W PiS jest determinacja, by doprowadzić projekt do drugiego czytania, aby ustawa mogła być szybko uchwalona - wyjaśnia.

Cały wywiad z Markiem Astem, przewodniczącym sejmowej Komisji Ustawodawczej można przeczytać TUTAJ. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Czesław, 2017-05-27 22:28:33

  Do Zbyszko Posłowie koniecznie 2 kadencje , są nawet bardziej oderwani od realnego świata niż samorządowcy.
 • marek inowrocław05625, 2017-05-26 14:20:20

  Do wyborcy: popieram w całej rozciągłości
 • Zbyszko, 2017-05-26 12:54:00

  Jeżeli dwie kadencje to także dla posłów. Dlaczego mieliby być traktowani w inny sposób niż samorządowcy?