PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogródki do uwłaszczenia, ale nie dla wszystkich

  • PAP/Rzeczpospolita    6 sierpnia 2013 - 06:36
Ogródki do uwłaszczenia, ale nie dla wszystkich

Posłowie PO chcą uwłaszczenia dla działkowców. Gminy i Polski Związek Działkowców na razie mówią "nie".
Jak donosi "Rzeczpospolita", projekt nowej ustawy działkowej, przygotowany przez podkomisję sejmową, przewiduje wykup ogródków. Z przywileju skorzystają jednak nieliczni - ostrzega Polski Związek Działkowców (PZD).

Czytaj też: Ustawa o ogrodach działkowych do końca roku

"Chcemy, by na wniosek działkowca Polski Związek Działkowców (lub stowarzyszenia, które w przyszłości powstaną) miał obowiązek przenieść na niego tytuł prawny do gruntu pod ogródkiem" - tłumaczy posłanka PO Krystyna Sibińska z podkomisji, która opracowała projekt nowej ustawy działkowej.

Uwłaszczenie byłoby bezpłatne, działkowiec nie pokrywałby nawet kosztów notarialnych. Dla takiej działki będzie można założyć księgę wieczystą, a nawet ją sprzedać.

"Jeden działkowiec dostanie prawo do jednej działki, a grunty w ogrodach będzie można wykorzystywać tylko na wypoczynek i rekreację" - dodaje posłanka Sibińska. Projekt przewiduje także zakaz mieszkania na stałe na działkach.

"Hasło +uwłaszczenie działkowców za darmo+ jest bardzo atrakcyjne. Gorzej z zawartością tej propozycji" - uważa Bartłomiej Piech, radca prawny PZD. Według niego, tylko 63 proc, działkowców będzie mogło skorzystać z uwłaszczenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • pistacja, 2013-08-06 21:42:03

    miło mieć coś na własność, ale nie zawsze da się to zalatwic...
  • ania, 2013-08-06 08:30:07

    znowu bonusy dla wybranych, najpierw wykup mieszkań za 10% wartości, teraz ogródki były też akcje pracownicze tylko dla tych " co się mogli załapać" gdzie tu jest równe prawo dla wszystkich polaków ? trochę sprawiedliwości i uczciwości .