Ogródki do uwłaszczenia, ale nie dla wszystkich

  • PAP/Rzeczpospolita
  • 06-08-2013
  • drukuj
Posłowie PO chcą uwłaszczenia dla działkowców. Gminy i Polski Związek Działkowców na razie mówią "nie".
Ogródki do uwłaszczenia, ale nie dla wszystkich

Jak donosi "Rzeczpospolita", projekt nowej ustawy działkowej, przygotowany przez podkomisję sejmową, przewiduje wykup ogródków. Z przywileju skorzystają jednak nieliczni - ostrzega Polski Związek Działkowców (PZD).

Czytaj też: Ustawa o ogrodach działkowych do końca roku

"Chcemy, by na wniosek działkowca Polski Związek Działkowców (lub stowarzyszenia, które w przyszłości powstaną) miał obowiązek przenieść na niego tytuł prawny do gruntu pod ogródkiem" - tłumaczy posłanka PO Krystyna Sibińska z podkomisji, która opracowała projekt nowej ustawy działkowej.

Uwłaszczenie byłoby bezpłatne, działkowiec nie pokrywałby nawet kosztów notarialnych. Dla takiej działki będzie można założyć księgę wieczystą, a nawet ją sprzedać.

"Jeden działkowiec dostanie prawo do jednej działki, a grunty w ogrodach będzie można wykorzystywać tylko na wypoczynek i rekreację" - dodaje posłanka Sibińska. Projekt przewiduje także zakaz mieszkania na stałe na działkach.

"Hasło +uwłaszczenie działkowców za darmo+ jest bardzo atrakcyjne. Gorzej z zawartością tej propozycji" - uważa Bartłomiej Piech, radca prawny PZD. Według niego, tylko 63 proc, działkowców będzie mogło skorzystać z uwłaszczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

miło mieć coś na własność, ale nie zawsze da się to zalatwic...

pistacja, 2013-08-06 21:42:03 odpowiedz

znowu bonusy dla wybranych, najpierw wykup mieszkań za 10% wartości, teraz ogródki były też akcje pracownicze tylko dla tych " co się mogli załapać" gdzie tu jest równe prawo dla wszystkich polaków ? trochę sprawiedliwości i uczciwości .

ania, 2013-08-06 08:30:07 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU