PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogródki piwne nie dla palaczy?

  • PAP    5 lipca 2012 - 17:41
Ogródki piwne nie dla palaczy?

Rzeszowscy radni Prawa i Sprawiedliwości proponują wprowadzenie zakazu palenia na terenie ogródków piwnych. Rzeszów byłby pierwszym miastem w Polsce, w którym obowiązywałby taki zakaz.
Uchwała wprowadzająca zakaz była już zgłaszana podczas sesji rady miasta. Jednak projekt został zdjęty z porządku obrad. Większość radnych uznała, że temat ten wymaga większego przygotowania z ich strony i potrzebują więcej czasu.

Czytaj też: Papierosy wydatkami własnymi gminy?

Ponadto komisja gospodarki komunalnej, która opiniowała projekt uchwały, miała wiele wątpliwości, co do treści samej uchwały.

Główny inicjator uchwały, radny Robert Kultys z PiS, zapowiedział w czwartek, że ponownie podejmie próbę wprowadzenia uchwały na sesję.

Czytaj też: Wylecisz ze szpitala za palenie papierosów

"Jeśli radni zrozumieją, że projekt jest w interesie zwykłych ludzi, to podejmą zdrową decyzję. Tym samym pokażemy, że jesteśmy za nowoczesnymi rozwiązaniami" - powiedział radny na konferencji prasowej.

Zdaniem Kultysa, zwolennicy palenia nie są w stanie przedstawić żadnego logicznego argumentu i - w jego ocenie - powołują się na mylnie postrzeganą zasadę wolności.

"W istocie jest to żądanie szkodzenia innym, a to nie jest żadną wolnością. Jesteśmy zdeterminowani przeprowadzić tę uchwałę" - dodał.

Pytany przez dziennikarzy czy uchwałę popierają restauratorzy, którzy są właścicielami ogródków, Kultys odpowiedział, że nie zna ich opinii na ten temat.

<!-- pagebreak //-->

"Myślę jednak, że dla nich przyniesie to zysk i lepszą atmosferę w lokalu" - dodał.

Wprowadzenie stref wolnych o dymu tytoniowego na terenie ogródków popiera m.in. Stowarzyszenie MANKO, które jest inicjatorem kampanii społecznej "Lokal bez papierosa". Przedstawicielka stowarzyszenia Dominika Kawalec zaznaczyła, że dla turystów miejsca, gdzie obowiązuje całkowity zakaz palenia są atrakcyjniejsze niż miejsca, w którym jest dym tytoniowy.

"Według badań przeprowadzonych w ramach naszej kampanii 68 proc. palących i 84 proc. niepalących popiera wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych, w tym również w ogródkach piwnych" - dodała.

Na konferencji prasowej był także wojewódzki konsultant ds. radioterapii onkologicznej dr Jan Gawełko, który poparł inicjatywę rzeszowskich radnych. Powiedział, że rak płuc to jeden z najgroźniejszych i najtrudniejszych w leczeniu nowotworów, a jego wyleczalność stanowi ok. 15 proc.

"Osoba paląca ma od 10 do 40 razy większe ryzyko zachorowania w porównaniu z osobą niepaląca" - zaznaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.