PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogromny bałagan w państwowych księgach

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    19 czerwca 2010 - 07:35
Ogromny bałagan w państwowych księgach

Gminy nie uporządkowały ksiąg wieczystych. Milion nieruchomości ma niejasny stan prawny. Zabrakło czasu, pieniędzy i woli urzędników.
Do 19 listopada 2009 r. wszystkie gminy i starostwa miały uporządkować stan prawny swoich nieruchomości. Nie udało się tego zrobić. Według Andrzej Porawskiego, dyrektora biura Związku Miast Polskich (ZMP) zostało milion nieruchomości o tak zagmatwanej sytuacji, że nieprędko uda się cokolwiek wyprostować. Gdyby ustawodawca dał nam więcej czasu, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pieniędzy, to byłoby inaczej – informuje „Rzeczpospolita”.

Ponad dwa lata temu pojawiła się ustawa o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, która miały pomóc w uporządkowaniu stanu prawnego nieruchomości komunalnych i Skarbu Państwa. Dzięki niej wszelkie roszczenia dawnych właścicieli (głównie na terenach poniemieckich) miały się stać bezpodstawne.

Ustawa zobowiązała gminy i starostwa etc. do wystąpienia do sądów wieczystoksięgowych o wpis swojego prawa własności do ksiąg wieczystych. Kiedy wykazy powstały, trafiły do wojewodów, a ci przekazali je ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Ten miał czas na przygotowanie wykazu zbiorczego do 19 sierpnia 2009 r. Nie wyszło to jednak najlepiej. Danych nie przekazało w ogóle 36 powiatów, później część je nadesłała, nadal jednak siedem z tym zalega. Te dane zaś, które trafiły do wojewodów, też nie są kompletne.

W zeszłym roku Związek Miast Polskich występował o nowelizację przepisów i wydłużenie terminów, ale nic nie wskórał. Z kolei rzecznik praw obywatelskich wystąpił w maju tego roku do ministra spraw wewnętrznych z pytaniem, jak wygląda realizacja tej ustawy

Minister odpowiedział rzecznikowi m. in., że ujawnianie praw będzie kontynuowane, a termin 19 listopada nie jest końcowy. Ministerstwo pracuje też nad udoskonalaniem programu do przekazywania mu danych przez starostwa – podaje „Rzeczpospolita”.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.