PARTNER PORTALU
  • BGK

Ojcowie coraz częściej korzystają z urlopów na dzieci

  • PAP    23 czerwca 2014 - 18:00

W tym roku z urlopu macierzyńskiego skorzystało blisko 40 tys. ojców - to czterokrotnie więcej niż rok temu - informuje MPiPS. Od zeszłego roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba korzystających z urlopów ojcowskich - z ok. 2 tys. w grudniu 2013 r. do blisko 13 tys. w marcu br.
W tym roku z urlopu macierzyńskiego skorzystało blisko 40 tys. ojców - to czterokrotnie więcej niż rok temu - informuje MPiPS. Od zeszłego roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba korzystających z urlopów ojcowskich - z ok. 2 tys. w grudniu 2013 r. do blisko 13 tys. w marcu br.

Z okazji obchodzonego w poniedziałek Dnia Ojca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina wszystkim ojcom o możliwości korzystania z urlopów dla rodziców.

"Czas spędzany z ojcem jest dla dziecka równie ważny jak ten spędzany z matką. (...) Dlatego ułatwienie ojcom korzystania z urlopów rodzicielskich, to jedna z ważniejszych wprowadzonych przez nas zmian" - podkreśla minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ojcowie mogą skorzystać z dwóch tygodni urlopu ojcowskiego, z matką mogą podzielić się urlopem macierzyńskim, rodzicielskim oraz wychowawczym. Choć urlopy biorą wciąż głównie mamy, korzysta z nich coraz więcej ojców.

W tym roku - od stycznia do kwietnia - z urlopu macierzyńskiego skorzystało blisko 40 tys. ojców. W tym samym okresie 2013 r. było to niespełna 10 tys. osób.

Ojcowie coraz chętniej korzystają także z urlopów rodzicielskich oraz ojcowskich. Od zeszłego roku liczba mężczyzn na urlopie ojcowskim wzrosła sześciokrotnie - z niewielu ponad 2 tys. w grudniu 2013 r. do blisko 13 tys. w marcu tego roku.

Jak pokazują badania Fundacji Dzieci Niczyje (FDN), polscy ojcowie uważają, że rodzice powinni dzielić się opieką nad dzieckiem na wszystkich etapach jego życia. Jedynie w przypadku niemowląt, jedna trzecia (34 proc.) ojców uważa, że wychowaniem dziecka powinna zajmować się głównie matka. W przypadku starszych dzieci - powyżej pierwszego roku życia - ponad 90 proc. ojców uważa, że opieka i wychowanie powinny być dzielone pomiędzy mamę i tatę.

Z badań wynika, że tylko 60 proc. ojców skorzystało z należnego im urlopu rodzicielskiego po urodzeniu dziecka. Jednak większość badanych ojców uważa, że zajmują się opieką i wychowaniem dzieci na równi z matką. Deklarują, że w podobnym stopniu co matki bawią się z dzieckiem (86 proc.), opiekują się nim w trakcie choroby (68 proc.), pielęgnują niemowlę (53 proc.), czy przygotowują posiłki dla dziecka (55 proc.).

"Jesteśmy świadkami ważnej zmiany obyczajowej. Ojcowie chcą uczestniczyć w wychowaniu dzieci, angażować się w nie i być partnerami dla matek. Taka zmiana jest potrzebna wszystkim: dzieciom, ojcom i mamom" - uważa prezeska FDN dr Monika Sajkowska.

Jednocześnie w badaniach 66 proc. ojców narzeka na zmęczenie i brak czasu dla siebie; 35 proc. doskwiera różnica zdań z matką dziecka co do ustalenia podziału obowiązków. 30 proc. spotkało się z podważaniem ich umiejętności wychowawczych.

Co czwarty ojciec uznaje, że brakuje mu wiedzy na temat wychowywania dziecka. Wprawdzie jedynie 5 proc. badanych popiera stosowanie kar fizycznych wobec dzieci, ale blisko połowie (47 proc.) zdarzyło się dać dziecku klapsa, a co trzeci (32 proc.) uderzył dziecko ręką.

Badania przeprowadziła FDN w partnerstwie z Millward Brown w maju, na próbie 502 ojców dzieci w wieku do 18 lat.

MPiPS przypomina, że ojciec może wykorzystać 6 z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (pierwsze 14 tygodni zarezerwowane jest dla matki). Rodzice mogą dzielić się również dodatkowym urlopem macierzyńskim (6 tygodni) oraz urlopem rodzicielskim (26 tygodni).

Każdemu mężczyźnie, który został ojcem, przysługują także 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. Trzeba go wykorzystać, zanim dziecko skończy rok.

Ojciec może też korzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego - maksymalnie trzy lata, zanim dziecko skończy 5 lat.

Ojcu przysługują również dwa dni w każdym roku kalendarzowym na opiekę nad dzieckiem. Ten urlop można wykorzystywać do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.

Rodzic, który zdecyduje się na półroczny urlop, dostaje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. swojego wynagrodzenia. Jeżeli z czasem zdecyduje się go przedłużyć o kolejne pół roku, wtedy zasiłek wyniesie 60 proc. pensji. Z kolei rodzic, który od razu skorzysta z rocznego urlopu, dostanie przez cały rok 80 proc. wynagrodzenia.

Z zasiłków mogą korzystać nie tylko osoby zatrudnione na etatach, ale wszyscy opłacający składki na ubezpieczenie chorobowe (np. osoby pracujące na umowach zleceniach czy prowadzące własną działalność).

Pracodawca nie może odmówić ojcu udzielenia urlopu, nie może go również zwolnić w trakcie jego trwania.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.