PARTNER PORTALU
  • BGK

Ok. 400 tys. zł oszczędności dzięki przeprowadzce MOPS

  • PAP    19 stycznia 2015 - 16:20

Łódzki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przeniesie się do siedziby Powiatowego Urzędu Pracy. Przeprowadzki jednostek PUP i MOPS pozwolą magistratowi zaoszczędzić rocznie ok. 400 tys. zł - poinformował w poniedziałek wiceprezydent Tomasz Trela.




Wiceprezydent dodał, że przeprowadzka jednostek MOPS do budynku PUP przy ul. Kilińskiego zaplanowana jest na początek marca. Punkt MOPS przy ul. Wróblewskiego znajduje się w pomieszczeniach komercyjnych, a dyrekcja - w prywatnej kamienicy przy Piotrkowskiej 147; za wynajęcie obu miasto musi płacić.

Dyrektor łódzkiego MOPS Małgorzata Wagner wyjaśniła, że przeprowadzka będzie sprzyjała nowo tworzonej polityce społecznej. "Zagadnienia rynku pracy i pomocy społecznej są ze sobą związane; część tych obowiązków jest zapisana w ustawie o rynku pracy. W budynku przy ul. Kilińskiego będzie się mieściła dyrekcja MOPS i duży punkt pracy socjalnej z 46 pracownikami pomocy społecznej, a także wszystkie wydziały związane z obsługą klientów MOPS" - dodała.

W nowej siedzibie MOPS będzie można załatwić m.in. sprawy związane z pomocą osobom niepełnosprawnym, umieszczaniem w domach pomocy społecznej, kierowaniem do placówek opiekuńczo-wychowawczych czy turnusami rehabilitacyjnymi.

Zdaniem Wagner, umieszczenie tej instytucji w sąsiedztwie PUP ułatwi pracownikom socjalnym dostęp do informacji o historii zatrudnienia podopiecznych i zarejestrowaniu ich jako bezrobotnych. "Około 70 proc. klientów MOPS jest jednocześnie zarejestrowana w urzędzie pracy - jako pobierający zasiłki, bezrobotni, poszukujący pracy" - zaznaczyła.

Obecnie MOPS zajmuje także kamienicę przy ul. Piotrkowskiej 149, do której w połowie roku przeniesie się wydział wspierania rodziny i pieczy, funkcjonujący w złych warunkach w pomieszczeniach przy ul. Lipowej.

PUP zwolni dla pomocy społecznej trzy piętra swojego biurowca. Reorganizacja urzędu i wygospodarowanie w nim miejsca było możliwe - co podkreślił dyrektor PUP Włodzimierz Blachowski - dzięki zmianom w funkcjonowaniu. Bezrobotni nie muszą już przyjeżdżać do PUP na comiesięczne spotkania, ponieważ urzędnicy kontaktują się z nimi telefonicznie lub mailowo.

"Od 2 marca przy ul. Kilińskiego nadal działać będzie urząd pracy z rejestracją bezrobotnych i pośrednictwem pracy. Część pośrednictwa przeniesie się do drugiej siedziby PUP przy ul. Milionowej" - dodał.

Jak podkreślił wiceprezydent, w ciągu ostatniego roku w Łodzi ubyło ponad 6 tys. bezrobotnych. Wskaźnik bezrobocia na koniec grudnia 2013 r. kształtował się na poziomie 12,3 proc., natomiast w analogicznym okresie ubiegłego roku wynosił 10,6 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.