PARTNER PORTALU
  • BGK

Okołobudżetowa cofnięta do komisji finansów

  • PAP    14 grudnia 2011 - 13:34
Okołobudżetowa cofnięta do komisji finansów

Sejm odesłał w środę do sejmowej komisji finansów publicznych projekt ustawy okołobudżetowej.
Zgłoszono do niej kilkanaście poprawek. Projekt zawiera zmiany w innych ustawach, konieczne do realizacji budżetu państwa w 2012 r.

Najważniejsze poprawki dotyczą podniesienia akcyzy na olej napędowy, zmiany zapisów dotyczących Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych, Funduszu Pracy oraz finansowania zadań własnych samorządu.

Czytaj też: Samorządowe pensje bez zmian

Komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę, przywracającą możliwość dofinansowania z budżetu samorządom do 100 proc. kosztów realizacji takich zadań własnych jak wypłata zasiłków stałych i opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne korzystającym z tych zasiłków. Obecny przepis mówi o dofinansowaniu do 80 proc. tych wydatków.

Poprawki zakładające niewprowadzanie od początku 2012 r. wyższej akcyzy na olej napędowy złożyły kluby SLD i PiS. Argumentowały, że spowoduje to poważny impuls inflacyjny, głównie przez wyższe koszty transportu i w efekcie uderzy we wszystkich obywateli.

Poseł PiS Henryk Kowalczyk postulował, żeby – wbrew wytycznym UE – akcyzy nie podnosić. „Możemy poczekać, najwyżej Komisja Europejska wezwie nas do tego” – mówił. Efektem podwyżki akcyzy będzie najdroższy, w stosunku do zarobków, olej napędowy w całej UE – wtórował mu poseł SLD Ryszard Zbrzyzny. To będzie impuls inflacyjny, spadek siły nabywczej i spadek poziomu życia – mówił.

Przyrost inflacji z powodu podniesienia akcyzy na olej napędowy szacujemy na ułamki procent – odpowiadała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Kolejne poprawki opozycji zakładają wycofanie się z propozycji zmian dotyczących Funduszu Pracy i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt zakłada wpisanie stałego mechanizmu finansowania z Funduszu Pracy staży i szkoleń dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych. Dotychczas obowiązywał tzw. zapis incydentalny, odnawiany co rok.

W 2012 r. zakłada się przeznaczenie na ten cel 717 mln zł. Opozycja podnosiła, że to próba obciążenia FP zadaniami innymi niż wpisana do jego statutu walka z bezrobociem i dlatego zapis powinien zostać wykreślony. To jest o prawie 720 mln zł mniej na aktywną walkę z bezrobociem, nakłady na ten cel w latach 2010-2012 spadają o połowę – mówił Zbrzyzny, zgłaszając poprawkę zakładającą wycofanie się z tego rozwiązania.

Sytuacja wymusza elastyczne potraktowanie finansowania tych zadań, nie jest to sprzeczne z ideą przeznaczania środków z FP na pewne cele – replikowała wiceminister Majszczyk.

Zgłoszono też poprawkę, która zakłada wycofanie się ze zmiany przepisów w ustawie o Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, która obniża poziom dofinansowania z PFRON kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej do co najwyżej 30 proc. Dotychczas również był to odnawiany zapis incydentalny, mówiący o poziomie do 55 proc. „Niższa dotacja to mniejsza chęć zatrudniania, bo dotacja to istotny motyw” – mówił poseł Kowalczyk, zgłaszając poprawkę likwidującą ten zapis.

Wiceminister Majszczyk stwierdziła, że mimo funkcjonującego od kilku lat zapisu o maksymalnym dofinansowaniu na poziomie 55 proc., faktycznie nie przekraczało ono 30 proc. „Proponowana kwota jest zbieżna z oczekiwaniami PFRON; mamy sygnały, że Fundusz ma pomysły, by opierając sie na zmniejszonej kwocie zwiększyć niektóre świadczenia” – mówiła Majszczyk.

Opozycja zgłosiła też poprawkę, która zakłada wycofanie się z zamrożenia wysokości zakładowych funduszy świadczeń socjalnych, argumentując, że korzystają z nich najmniej zarabiający. Poprawkami do projektu ustawy okołobudżetowej zajmie się teraz komisja finansów publicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.