PARTNER PORTALU
 • BGK

Okręgowe inspektoraty nadzoru budowlanego zamiast powiatowych? Samorządowcy są przeciwni

 • MN    7 grudnia 2016 - 16:50
Okręgowe inspektoraty nadzoru budowlanego zamiast powiatowych? Samorządowcy są przeciwni
Minister infrstruktury Andrzej Adamczyk i wiceminsiter Tomasz Żuchowski na uroczystościach z okazji Dnia Budowlanych. Czy wysłuchają postulatu ZPP? (fot. mib.gov.pl)

• Związek Powiatów Polskich przedstawił swoje stanowisko w sprawie docelowej struktury Inspekcji Nadzoru Budowlanego.
• Rozwiązania przedstawione w projekcie resortu infrastruktury ZPP nazywa modelem, jaki funkcjonował w czasach PRL.
• Związek zastanawia się również, czy nie rekomendować poszczególnym powiatom, aby przestały udostępniać administracji rządowej za darmo swoje pomieszczenia.
W opracowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa projekcie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego przewidziano likwidację powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego i utworzenie w ich miejsce okręgowych inspektoratów – już jako administracji rządowej niezespolonej.

– Jest to kolejny w ostatnim czasie projekt, który przewiduje tworzenie administracji specjalnych nie powiązanych w żaden sposób ze strukturą samorządu terytorialnego. W ten sposób odradza się myślenie o państwie jako strukturze resortowej. Model taki funkcjonował w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i został zarzucony na początku lat 90. ubiegłego wieku – pisze w swoim stanowisku ZPP.

Jak argumentuje związek, państwo subsydiarne – a takim jest Polska w świetle obowiązującej konstytucji – z samej swojej natury musi być oparte o strukturę terytorialną.

W ramach toczących się konsultacji społecznych Związek Powiatów Polskich jednoznacznie
opowiedział się przeciwko zmianie struktury Inspekcji Nadzoru Budowlanego.

W uzasadnieniu nie tylko odniósł się do kwestii aksjologicznych, lecz również podkreślił aspekty społeczne i ekonomiczne. Wskazał w szczególności, że okręgowi inspektorzy nadzoru budowlanego jako organ pierwszej instancji nadzoru spowodują oddalenie urzędu od inwestorów i konieczność załatwiania spraw niekiedy w odległości ponad 50 km od miejsca zamieszkania. Nie zmniejszą się również koszty prowadzenia inspekcji. Ewentualne nieduże oszczędności na kosztach administracyjnych zostaną z nawiązką zużyte na zwiększone koszty dojazdów na kontrole ze względu na większe odległości.

ZPP nie otrzymał jeszcze odpowiedzi na te uwagi. Projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego nie trafił też jeszcze do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Czytaj też: Ustawa o zgromadzeniach: Od decyzji wojewody można się odwołać

– Z tym większym zdziwieniem i oburzeniem Związek Powiatów Polskich przyjmuje aktualnie wydane powiatowym inspektorom nadzoru budowlanego przez wojewódzkich inspektorów polecenia przygotowania mapy podziału województw na poszczególne okręgi, a także
przeanalizowanie potencjalnej lokalizacji i warunków lokalowych przyszłej siedziby okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Polecenia takie odczytujemy jednoznacznie jako równoznaczne z fasadowością prowadzonych konsultacji. Wygląda na to, że niezależnie od podnoszonych argumentów, rządzący już podjęli decyzję o docelowym kształcie inspekcji – czytamy w stanowisku ZPP.

Związek Powiatów Polskich na koniec jeszcze raz podkreśla swój zdecydowany sprzeciw wobec zastępowania powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego inspektoratami okręgowymi. Jednocześnie w przypadku wprowadzenia takich zmian będzie rekomendował rozważenie przez poszczególne powiaty zasadności dalszego nieodpłatnego udostępniania pomieszczeń starostwa dla administracji rządowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • Ratownik, 2017-04-12 10:14:58

  Zlikwidowac małe powiaty, odzespolić, ale nie likwidowac PINB. Jak sensownie organizowac akcje ratowniczą wspólnie ze Strażą Pożarną gdy dojechac będzie trzeba ponad 50km (czasem nawet 80km)?
 • Jan Machowski, 2017-03-30 22:50:36

  I co ja jako inwestor bede jezdic po 70 km nap.do Sieradza zeby budowe rozpocząc.To jakies nieporozumienia.Powiatowe inspektoraty sa bliżej ludzi i od reki załatwiaja petentów. To co rozpierdalać to wszystko bo ktoś sobie coś ubzdurał. A ta banda dobrze gra jak mówił mój ojciec .Nic dla ludzi wszys...tko przeciw nim  rozwiń
 • Elżbieta, 2017-02-25 12:50:21

  Jestem pracownikiem PINB od 2004r. i wiem jak praca w nich wygląda "od kuchni". Żadna "reforma" typu zamiana inspektoratów powiatowych na okręgowe tak naprawdę reform nie czyni. Powiatowe inspektoraty są właściwym podziałem terytorialnym i tak powinno zostać zwłaszcza, że ich lok...alizacja mieści się przy innych powiatowych instytucjach i jest wygodna dla petentów, co jest nadrzędne. Reforma w pełnym tego słowa znaczeniu musi polegać wyłącznie na wymianie nieudolnych kadr tzw. merytorycznych jedynie "zajmujących stołki na pełen etat", choć połowa z nich tak naprawdę pracuje jedynie na pół etatu. Dopóki w PINB-ach nie wybierze się właściwych ludzi na stanowiska kierowników jednostek, żadne reformy, nie spełnią oczekiwań - ponad niepotrzebne wywalenie pieniędzy w błoto  rozwiń