PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn głosuje nad budżetem obywatelskim

  • PAP/JL    7 września 2016 - 10:22
Olsztyn głosuje nad budżetem obywatelskim
W olsztyńskim budżecie obywatelskim do podziału jest 3,7 mln zł. Fot. Olsztyn.eu (Marcin Kierul)

Od 8 września mieszkańcy Olsztyna mogą głosować na przedsięwzięcia, które mają być sfinansowane z budżetu obywatelskiego w przyszłym roku. Będą wybierać spośród 135 projektów, do podziału jest ponad 3,7 mln zł.
Głosowanie internetowe rozpocznie się po północy w nocy ze środy na czwartek. W czwartej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego można oddawać głosy elektronicznie poprzez stronę internetowąwww.glosujobo.olsztyn.eu lub za pomocą kart do głosowania, dostępnych w 45 punktach miasta, m.in. w ratuszu, siedzibach rad osiedli, miejskich bibliotekach i innych instytucjach podległych ratuszowi. Głosować można od 8 do 18 września. Zwycięskie projekty zostaną ogłoszone 30 września.

Olsztynianie będą wybierać spośród 105 inicjatyw osiedlowych i 30 tzw. zintegrowanych, czyli obejmujących zasięgiem co najmniej dwa osiedla. Każdy z głosujących może poprzeć dwa projekty; po jednym w obu tych kategoriach. Udział w głosowaniu mogą wziąć osoby zameldowane w Olsztynie, które ukończyły 15 lat.

W ramach budżetu obywatelskiego do podziału jest 3,73 mln zł, czyli o 200 tys. zł więcej niż przed rokiem. Po raz pierwszy zrezygnowano z wyboru jednego ogólnomiejskiego projektu – zamiast tego wybrane zostaną cztery projekty zintegrowane, na realizację których przewidziano po 300 tys. zł. Własne przedsięwzięcia wybiorą też mieszkańcy każdego z 23 osiedli; zarezerwowano na nie po 110 tys. zł.

Według wyliczeń urzędników magistratu, do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono łącznie 168 projektów inwestycyjnych, kulturalnych czy sportowych, które zdaniem pomysłodawców powinny zostać zrealizowane w 2017 r. Jednak 33 wnioski odrzucono z powodów formalnych, ponieważ nie mogły być zrealizowane na gminnym gruncie, nie mieściły się w limitach finansowych lub nie miały wymaganego poparcia, czyli podpisów 10 osób.

Wśród pozytywnie zweryfikowanych propozycji osiedlowych przeważają inwestycje w infrastrukturę: budowa chodników, ścieżek rowerowych czy tzw. siłowni plenerowych, zagospodarowanie podwórek, rozbudowa parkingów czy instalacja monitoringu.

Na liście zadań zintegrowanych jest m.in. pomysł uruchomienia samoobsługowego promu wodnego, służącego do przewozu ludzi i rowerów przez jezioro Ukiel. Zaproponowano też rozmieszczenie w parkach i na plażach „budek ratunkowych” z defibrylatorem i telefonem, który automatycznie łączy się z numerem alarmowym 112.

Można również zagłosować na rewitalizację plaży nad jeziorem Skanda albo stworzenie w mieście sieci zdrojów wody pitnej, a także „psiej strefy”, czyli ogrodzonego terenu przeznaczonego do zabaw z psami. Są propozycje zorganizowania zajęć strzeleckich, różnego rodzaju występów muzycznych, przeglądu filmów animowanych, wyprodukowania animacji o historii miasta czy przygotowania witryn internetowych dla rad osiedlowych.

Głosowanie nad budżetem partycypacyjnym odbywa się w Olsztynie od 2013 r. W ubiegłorocznej edycji zagłosowało 14 tys. osób; z czego 70 proc. przez internet. Wśród projektów ogólnomiejskich zwyciężyła wówczas Łynostrada, czyli budowa promenady spacerowo-rowerowej wzdłuż rzeki Łyny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.