PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn: Umowy cywilnoprawne w instytucjach publicznych owiane tajemnicą?

  • MN    14 czerwca 2016 - 13:29
Olsztyn: Umowy cywilnoprawne w instytucjach publicznych owiane tajemnicą?
Tylko ratusz spełnił oczekiwania Forum Rozwoju Olsztyna. (fot. wikipedia.org)

• Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna złożyło wnioski o udostępnienie rejestrów umów cywilnoprawnych do Urzędu Miasta, Zarządu Dróg Zieleni i Transportu oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
• Wszystkie instytucje odpowiedziały, ale tylko magistrat w pełni wywiązał się z zadania.
• Stowarzyszenie zapowiada, że to nie koniec ich starań o większą jawność w Olsztynie.
W marcu bieżącego roku stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna złożyło do trzech instytucji wnioski o udostępnienie rejestrów umów cywilnoprawnych zawartych od 1 stycznia 2014 roku przez Urząd Miasta, Zarząd Dróg Zieleni i Transportu oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Wszystkie instytucje odpowiedziały, ale nie wszystkie odpowiedzi były satysfakcjonujące dla stowarzyszenia.

Forum Rozwoju Olsztyna zauważa, że magistrat udostępnił rejestr umów w arkuszu kalkulacyjnym, który jest przejrzysty i umożliwia łatwe wyszukanie informacji. Z kolei ZDZiT przekazał 12 plików, z których nie wszystkie zawierają dane o wartości umów, datach ich zawarcia czy kontrahentach. Ponadto pliki pełne są dodatkowych rubryk oraz zakładek, co uniemożliwia ich łatwe przeglądanie. Natomiast MPEC w ogóle odmówił przygotowania rejestru.

Czytaj też: Samorządy coraz lepsze w rolowaniu długu

- Jak można się domyślać, najbardziej zadowoleni jesteśmy z działań Urzędu Miasta – mówi Krzysztof Suchowiecki, wiceprezes Forum Rozwoju Olsztyna. - Pozytywnie zaskoczyło nas podejście ratusza. Rejestr jest przygotowany naprawdę dobrze i z pewnością pozwoli nam łatwo ocenić wydatki urzędu w ostatnich dwóch latach – zaznacza.

W przypadku MPEC-u, olsztynianie z FRO złożyli wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W jego opracowaniu pomogła ogólnopolska organizacja zajmująca się jawnością - Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Jak zapowiada FRO, jeśli spółka nie przychyli się do treści wniosku, stowarzyszenie zaskarży decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. O tym, że działacze są zdeterminowani, aby o jawność walczyć w sądzie, świadczy skarga wniesiona w sprawie rejestru, który miał przygotować ZDZiT.

W przypadku MPEC-u, olsztynianie z FRO złożyli wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W jego opracowaniu pomogła ogólnopolska organizacja zajmująca się jawnością - Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Jeśli spółka nie przychyli się do treści wniosku, stowarzyszenie zaskarży decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Działacze są zdeterminowani aby o jawność walczyć w sądzie, bo już wnieśli skargę w sprawie rejestru, który miał przygotować ZDZiT.

Czytaj też: NBP przestrzega przed zaburzeniami w wydatkach publicznych

- Zarówno MPEC, jak i ZDZiT powinny zdawać sobie sprawę, że ich obowiązkiem jest działanie w sposób przejrzysty i udostępnianie informacji, którą obywatele są w stanie zrozumieć – mówi Paweł Szczur, członek zarządu Forum Rozwoju Olsztyna. - Dlatego nie zgadzamy się z argumentami Jerzego Romana, dyrektora ZDZiT, który twierdzi, że 12 wybrakowanych i mało czytelnych plików to prawidłowy rejestr umów. Tym bardziej olsztynianie mają prawo wiedzieć, jak publiczne pieniądze wydaje MPEC – dodaje.

Zdaniem Forum Rozwoju Olsztyna nieustępliwość w działaniach na rzecz jawności przynosi efekty. Jeszcze rok temu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz twierdził, że prowadzenie bieżącego rejestru umów rodzi wątpliwości natury formalno-prawnej. Po marcowym wniosku FRO o udostępnienie zestawienia umów cywilnoprawnych z ostatnich dwóch lat, prezydent zmienił zdanie. Od 1 lipca na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta dostępny będzie aktualny rejestr umów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.