PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn. W projekcie budżetu na 2017 r. na inwestycje - ok. 281 mln zł

  • pt/pap    22 listopada 2016 - 17:10
Olsztyn. W projekcie budżetu na 2017 r. na inwestycje - ok. 281 mln zł
W planach jest m.in. remont hali Urania (fot.wikipedia)

• Wydatki na poziomie prawie 1 mld 188 mln zł i dochody w wysokości 1 mld 158 mln zł - zakłada przedstawiony we wtorek projekt budżetu Olsztyna na 2017 rok.
• Na inwestycje przeznaczono ponad 281 mln zł.
Projekt przyszłorocznego budżetu przedstawił we wtorek na konferencji prasowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Jego zdaniem będzie to budżet ambitny i trudny, nastawiony na inwestycje.

Jak przypomniał, miasto do końca ub. roku zakończyło wszystkie inwestycje dofinansowane z funduszy unijnych z poprzedniej perspektywy finansowej. Obecny rok poświęcono na przygotowanie się do pozyskania pieniędzy z nowej perspektywy. Na 2017 r. przewidziano realizację kilku dużych i ważnych inwestycji z udziałem środków unijnych.

Zgodnie z projektem budżetu dochody ogółem mają wynieść 1 mld 158 mln zł i są wyższe o 154 mln zł od tegorocznych. Po stronie wydatków zapisano 1 mld 188 mln zł - to więcej o 227 mln zł niż w 2016 r. Na wydatki bieżące przewidziano 907 mln zł, na majątkowe, czyli inwestycje - ponad 281 mln zł.

Wydatki bieżące

Wydatki bieżące wzrosną w stosunku do 2016 r. o ponad 24 mln zł, co wynika m.in. z wypłaty świadczeń wychowawczych z programu Rodzina 500 plus, finansowanego z dotacji celowej z budżetu państwa. Będzie to pierwszy pełny rok ich wypłacania. Wydatki majątkowe będą wyższe o 203 mln zł w związku z planowanymi dużymi inwestycjami, głównie drogowymi.

Do największych planowanych na przyszły rok inwestycji należy budowa odcinka ul. Pstrowskiego oraz Towarowej, które będą stanowić połączenie z węzłami drogi krajowej nr 51, czyli obwodnicy Olsztyna. Zostaną przebudowane też ul. Gościnna, Kresowa, Wołodyjowskiego, Żurawia i Perkoza, które wraz z odcinkiem drogi w gminie Gietrzwałd będą łącznikiem z krajową "szesnastką". W ramach programu rozwoju transportu zbiorowego zostanie przebudowana ul. Pieniężnego wraz z mostem św. Jakuba.

Przebudowa hala Urania

Największą inwestycją niezwiązaną z komunikacją będzie przebudowa hali widowiskowo-sportowej Urania. Miasto zaplanowało też kolejny etap rewitalizacji Parku Jakubowo, przygotowanie terenów przy bazylice św. Jakuba pod planty i adaptację dawnej zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały na potrzeby Muzeum Nowoczesności.

W przyszłym roku procentowo najwięcej miasto przeznaczy na oświatę - 32 proc. wszystkich wydatków, transport i łączność - 24 proc. oraz ochronę zdrowia i pomoc społeczną - 19 proc.

Planowany deficyt na przyszły rok ma wynieść ponad 30 mln zł i zostanie sfinansowany z kredytu. Łączna kwota długu ma na koniec 2017 r. wzrosnąć do 319 mln zł. Obecnie to zadłużenie wynosi ok. 289 mln zł, czyli ok. 1,6 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca Olsztyna.

Zdaniem przewodniczącego komisji budżetu i finansów w olsztyńskiej radzie miejskiej prof. Mirosława Gornowicza zadłużenie miasta "jest absolutnie pod kontrolą". W jego ocenie zaplanowany na 2017 r. wzrost wydatków na inwestycje nie stanowi zagrożenia dla stabilności finansów miasta.Jak wyjaśnił, świadczą o tym choćby tzw. stare (czyli niezapisane w obecnej ustawie o finansach publicznych) wskaźniki zadłużenia.

Zgodnie z nimi, koszty obsługi zadłużenia, czyli rata kapitałowa plus odsetki w stosunku do dochodów, powinny być mniejsze niż 15 proc., a zgodnie z projektem budżetu w Olsztynie będzie to nieco ponad 8 proc. Natomiast stosunek długu do dochodów może wynieść ok. 25 proc. przy dopuszczalnych 60 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.