PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztynianie mieli aż 155 projektów do budżetu obywatelskiego

  • pap    22 sierpnia 2014 - 15:31
Olsztynianie mieli aż 155 projektów do budżetu obywatelskiego

Od początku września mieszkańcy Olsztyna będą mogli głosować na 155 projektów inwestycji, które mogą znaleźć się w budżecie obywatelskim na 2015 r. Na ten cel przeznaczono 3,3 mln zł - poinformował w piątek olsztyński ratusz.
Jak powiedziała Monika Michniewicz z Biura Dialogu Społecznego Urzędu Miasta w Olsztynie, zakończono weryfikację wniosków zgłoszonych przez mieszkańców do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Ze 196 propozycji pozostawiono 133 osiedlowe i 22 ogólnomiejskie. Wnioski oceniał zespół złożony m.in. z radnych, urzędników, działaczy rad osiedlowych i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Czytaj: Budżet obywatelski w Kutnie po raz pierwszy

"Weryfikowaliśmy te projekty wyłącznie pod względem formalnym. Sprawdzaliśmy, czy stanowią one tzw. zadanie własne gminy, czy dotyczącą miejskiego terenu, czy ich realizacja jest możliwa pod względem technicznym i prawnym, oraz czy koszt inwestycji nie przekracza kwot przewidzianych w budżecie" - wyjaśniła Michniewicz.

 Czytaj: Budżet obywatelski antagonizuje obywateli?

Ze względu na zbyt wysokie koszty odrzucono m.in. projekt budowy "Łynostrady", czyli ścieżki spacerowej i rowerowej nad rzeką Łyną, między szpitalem miejskim a ul. Obrońców Tobruku. Weryfikacji nie przeszedł też pomysł przeniesienia z centrum miasta Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. Pomnik jest bowiem wpisany wraz z otoczeniem do rejestru zabytków. Autorzy tych projektów zapowiedzieli jednak, że będą się odwoływać.

Głosowanie nad propozycjami odbywać się będzie przez cały wrzesień. Ostateczna lista projektów zostanie ogłoszona 15 października. Organizatorzy wprowadzili możliwość głosowania przez internet, kupony można też przynosić do wyznaczonych punktów. Nowością jest również obniżenie wieku osób głosujących i zgłaszających pomysły na inwestycje. Mogą to robić 15-latkowie, przed rokiem granicą był 16. rok życia.

Na projekty ogólnomiejskie, które obejmą zasięgiem więcej niż jedno osiedle, przewidziano 1 mln zł.
Natomiast na przedsięwzięcia służące mieszkańcom tylko jednej dzielnicy zarezerwowano 2,3 mln zł, czyli po 100 tys. zł na każde z olsztyńskich osiedli.

W sumie na realizację pomysłów mieszkańców władze samorządowe przeznaczą 3,3 mln zł, co stanowi 0,4 proc. przyszłorocznego budżetu miasta. Rok wcześniej na ten cel miasto przeznaczyło 2,1 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.