PARTNER PORTALU
  • BGK

Oni potrafią korzystać z funduszu sołeckiego

  • AW    5 sierpnia 2013 - 08:20
Oni potrafią korzystać z funduszu sołeckiego

W ubiegłym roku po raz trzeci mieszkańcy sołectw w gminie Gostyń decydowali o przeznaczeniu określonej kwoty z gminnego budżetu na najpilniejsze potrzeby swoich środowisk w ramach tzw. funduszu sołeckiego. Wiele spośród zaplanowanych na 2013 rok zadań już zrealizowano.
Spośród zrealizowanych w ramach funduszu sołeckiego inwestycji w gostyńskich wsiach wyliczyć można: utwardzenie polnej drogi za szkołą w kierunku Gostynia w Brzeziach, budowę chodnika wzdłuż płyty tanecznej oraz ogrodzenie boiska sportowego w Dusinie, przebudowę chodnika w Starym Gostyniu, ogrodzenie placu zabaw w Czachrowie, budowę muszli koncertowej w Sikorzynie, remont budynku gospodarczego wraz z remontem remizy w Ziółkowie.

Ponadto pieniądze z funduszu sołeckiego sporo wsi postanowiło przeznaczyć na zakupy wyposażenia świetlic.
 
Jak podkreśla urząd gminy w Gostyniu, to tylko niektóre wydatki dokonane w ramach funduszu sołeckiego. Część pieniędzy mieszkańcy wsi postanowili też przeznaczyć na organizację imprez kulturalno-rekreacyjnych integrujących środowisko, kultywowanie wiejskich tradycji i uatrakcyjnienie wolnego czasu dla dzieci i młodzieży.

Przypomnijmy, że w myśl ustawy fundusz sołecki nie jest funduszem celowym. Pieniądze mogą być przeznaczone jedynie na realizację zadań własnych gminy (czyli zgłoszonych we wniosku sołectwa przedsięwzięć, które służą poprawie warunków życia mieszkańców).

Czytaj też: Fundusz sołecki do zmiany. Podejście drugie

W ustawie zawarto wzór, na podstawie którego wylicza się kwotę przypadającą na każde sołectwo. Zależy ona od liczby mieszkańców danego sołectwa w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego rok budżetowy. W tym roku na fundusz sołecki w gminie Gostyń przeznaczono kwotę 307.188 zł.

W najbliższych tygodniach mieszkańcy wsi zdecydują o podziale środków na 2014 rok, w którym będą mogli wydatkować kwotę 322.780 zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.