PARTNER PORTALU
  • BGK

Opiekun dzienny zarobi nawet 3 tys. złotych

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 czerwca 2011 - 07:05
Opiekun dzienny zarobi nawet 3 tys. złotych

Gminy w uchwałach określają, ile może zarobić dzienny opiekun, który będzie zajmował się maksymalnie pięciorgiem dzieci. Wysokość stawki godzinowej waha się od 3 zł do 6 zł.
Samorządy, które chcą zatrudnić dziennego opiekuna zajmującego się małymi dziećmi w swoim domu lub mieszkaniu, muszą wybrać go w konkursie oraz podpisać z nim umowę – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Najpierw jednak radni gminy muszą podjąć uchwały w sprawie wysokości opłat ponoszonych przez rodziców za pobyt i wyżywienie dziecka u dziennego opiekuna oraz wysokości wynagrodzenia dziennego opiekuna i sposobu jego ustalania. Zobowiązuje je do tego art. 43 i 58 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dzieckiem w wieku do lat 3 (DzU. nr 45, poz. 235).

Czytaj też: Ile zarobi opiekun dzienny?

Większość gmin, które już podjęły uchwały, określiła godzinową stawkę wynagrodzenia. Jak na razie do gmin zgłaszają się pojedyncze osoby zainteresowane pełnieniem funkcji dziennego opiekuna.

Z pieniędzy gminy, a nie rodziców będzie natomiast opłacane obowiązkowe ubezpieczenie cywilne dziennego opiekuna.

Podstawą do obliczenia wynagrodzenia będzie prowadzony przez dziennego opiekuna dziennik obecności dziecka, zatwierdzany przez dyrektora gminnego zespołu obsługi szkół i przedszkola. Pozwoli to uwzględnić przypadki nieobecności dziecka, za które rodzice nie będą płacić, a dzienny opiekun nie otrzyma wynagrodzenia.
– podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.