PARTNER PORTALU
  • BGK

Opinia ojca reformy w obronie samorządów

  • ap    8 marca 2011 - 13:46
Opinia ojca reformy w obronie samorządów

To prof. Michał Kulesza przygotował dla ZMP opinię, że ograniczanie deficytu samorządów jest sprzeczne z konstytucją.
Jak pisaliśmy w piątek samorządowcy ze Związku Miast Polskich zagrozili, że jeśli ich postulaty w sprawie rozporządzenia resortu finansów ograniczającego drastycznie zdolność do zadłużania się miast nie znajdą zrozumienia, to sprawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego.

"My już takie pismo do premiera wysłaliśmy i jak będzie trzeba, to będziemy tę sprawę kontynuować" - powiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Czytaj też: Związek Miast przeciw ograniczeniu deficytów samorządów

Okazało się, że opinię dla ZMP o rozporządzeniu przygotował prof. Michał Kulesza. Jego zdaniem, podstawa rozporządzenia ustawy o finansach publicznych narusza zasady wydania aktów wykonawczych - ustalone w przepisach, orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego i doktrynie.

Twierdzi on, że ograniczenie długów samorządów narusza podstawowe zasady demokratycznego państwa prawnego, w szczególności zasadę ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, zasadę określoności regulacji oraz zasadę ochrony interesów w toku.

Profesor przekonuje, że wydając rozporządzenie, minister finansów nie przeprowadził lub nie wziął pod uwagę prognoz dotyczących wpływu regulacji ani na dług publiczny podsektora samorządowego, ani na wysokość wskaźnika długu do dochodów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.