PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłat za wodę nie ustala urząd

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    27 lipca 2011 - 06:59
Opłat za wodę nie ustala urząd

Rada gminy jest uprawniona jedynie do zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę. Nie może natomiast ustalać wysokości opłaty za wodę.
Uchwała rady gminy ustalająca opłatę za metr sześcienny wody pobieranej z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia została unieważniona przez wojewodę mazowieckiego – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Uchwała została podjęta na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 8 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy o gospodarce komunalnej.

Zdaniem wojewody uchwała była sprzeczna z art. 24 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym rada gminy jest uprawniona jedynie do zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę.

Wojewoda zwrócił również uwagę, że z art. 24 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wynika, że rola rady gminy sprowadza się do weryfikacji cen i opłat określonych w taryfie oraz ich zatwierdzania bądź odmowy zatwierdzania.

Taryfy powinny być przygotowywane przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne, a w przypadku braku takiego przedsiębiorstwa – przez urząd gminy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.