PARTNER PORTALU
 • BGK

Opłata eksploatacyjna, subfundusz: Gminy siedzą na skarbach. Rząd ma pomysł, jak je wydobyć

 • Bartosz Dyląg    14 grudnia 2017 - 06:00
Opłata eksploatacyjna, subfundusz: Gminy siedzą na skarbach. Rząd ma pomysł, jak je wydobyć
Bogate gminy zapłacą za poszukiwanie i wydobycie złóż w gminach biedniejszych? Fot. GUS

Ciekawa dyskusja o projekcie ustawy o Polskiej Agencji Geologicznej na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
• W projekcie ustawy o Polskiej Agencji Geologicznej pojawił się pomysł, by bogate gminy płaciły za poszukiwanie i wydobycie złóż w gminach biedniejszych.

• Dzięki temu 40-50 gmin w najbliższych 2-3 latach może uzyskać znaczące przychody z wydobycia kopalin.

• To zmiana reguł w trakcie gry, zagrożenie dla budżetów części gmin – uważają samorządowcy.


Trwają prace nad powołaniem Polskiej Agencji Geologicznej, która miałaby zastąpić państwową służbę geologiczną. Przy okazji prac nad jej utworzeniem pojawiła się propozycja, by gminy bogatsze, które mają ogromne wpływy z opłat eksploatacyjnych, podzieliły się nimi z gminami biedniejszymi, które mają duży potencjał geologiczny, ale nie są w stanie go wykorzystać z powodu braku odpowiedniego zaplecza finansowego na uruchomienie tego typu przedsięwzięć.

Czytaj też: Polska udostępnia w formie cyfrowej mapy geologiczne

Projektowane przepisy ograniczają dochody z tytułu opłaty eksploatacyjnej należnej gminom, ale tylko tym, dla których dochód roczny z tytułu opłaty eksploatacyjnej na głowę mieszkańca wyniesie więcej niż 500 zł. Nadwyżki trafiałyby do subfunduszu przeznaczonego na rozwój działalności geologiczno-górniczej w gminach.

Bogate gminy powinny się podzielić

Chodzi o kilka-kilkanaście gmin w kraju, w zależności od poziomu wydobycia. Obecnie jest to 15 gmin (na blisko 1400 gmin górniczych w kraju). Szacuje się, że przyniesie to około 70 mln zł rocznie. Niemal połowa z wpływów planowanego subfunduszu pochodziłaby z gminy Kleszczów, która według szacunków oddawałaby 5-6 proc. swojego budżetu.

Czytaj też: Janosikowe w 2017: Warszawa, Kleszczów, Kraków. Które gminy, powiaty i województwa zapłacą?

- Nadwyżka z opłat eksploatacyjnych ma być przeznaczona na przygotowanie i udokumentowanie złóż, przeprowadzenie przetargu na kopaliny, które mogą być szybko eksploatowane – wyjaśnia Mariusz-Orion Jędrysek, wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

Mariusz-Orion Jędrysek podaje przykład Lubelszczyzny, gdzie znajdują się udokumentowane w latach 80. ogromne zasoby bursztynu. - Te gminy zaczną mieć szybko wielkie przychody i wnosić do budżetu kolejne pieniądze – uważa Główny Geolog Kraju.

Szacuje się, że 40-50 gmin w najbliższych 2-3 latach może mieć znaczące przychody z wydobycia kopalin.

– Bogate gminy powinny się podzielić. To nie będą pieniądze zabierane gminom, to ponowna inwestycja, będą one przeznaczane tylko na rozwój bogactwa gmin. Chodzi o poszerzenie bazy i możliwości wykonania przez służbę takich badań geologicznych, które pozwolą na uruchomienie w szybkim tempie eksploatacji – zaznacza Mariusz-Orion Jędrysek.

Główny Geolog Kraju dodaje, że nie jest zasługą gminy ani odkrycie, ani udokumentowanie, ani eksploatacja złóż. Największym inwestorem w poszukiwania geologiczne i rozpoznanie złóż jest państwo.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Jarek, 2017-12-21 08:13:31

  Stołków dla swoich zaczyna brakować?
 • Grzegorz, 2017-12-14 18:16:55

  A z jakiej racji samorządy mają ponosić koszty na rzecz firm wydobywczych?
 • :-), 2017-12-14 08:03:01

  Na fotografii: projekt nowego podziału administracyjnego na województwa...