PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłata miejscowa w Zakopanem znów na wokandzie. NSA rozstrzygnie

  • MIW    13 marca 2018 - 13:13
Opłata miejscowa w Zakopanem znów na wokandzie. NSA rozstrzygnie
Rocznie do budżetu Zakopanego tytułem opłaty miejscowej trafia ok. 2,7 mln zł. (fot. www.zakopane.eu)

W czwartek (15 marca) Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzy sprawę dotyczącą legalności pobierania opłat miejscowych przez miasto Zakopane. To finał skargi, jaką w listopadzie 2015 r. złożył turysta Bogdan Achimescu. W prawnej batalii przeciwko samorządowi Zakopanego wspiera go Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Na razie w starciu turysta kontra samorząd Zakopanego jest 1:0. 10 lipca 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że kurort z uwagi na zanieczyszczenie powietrza nielegalnie pobierał opłaty miejscowe od turystów. WSA nakazał miastu zwrócić turyście pobraną opłatę oraz uiścić 300 zł kosztów sądowych. Wyrok ten był nieprawomocny i Zakopane skorzystało z przysługujące mu prawa do odwołania.

- Uważamy, że skarżący nie miał interesu prawnego i chcemy, aby to rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny – powiedział wówczas reprezentujący Zakopane mec. Marek Chmaj.

Dla Zakopanego sprawa jest poważna. Jeśli przegra, można się spodziewać, że kolejni turyści zaczną się domagać zwrotu opłaty miejscowej. Tymczasem rocznie do budżetu miasta tytułem tej właśnie opłaty trafia ok. 2,7 mln zł.

Czytaj: Program #PolskaBezSmogu nie dla Krakowa, Rybnika, Sosnowca. Miasta będą interweniować u premiera

Zgodnie z przepisami samorządy mogą pobierać opłaty miejscowe lub klimatyczne jeżeli miejscowość spełnia normy jakości powietrza określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2007 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.