Opłata śmieciowa do końca wakacji?

W śląskich i zagłębiowskich miastach do końca wakacji ma zapaść decyzją o wyborze jednej wspólnej metody obliczania opłat za odpady. Także jej wysokość powinna być zbliżona w 14 miastach.
Opłata śmieciowa do końca wakacji?

Od sposobu zagospodarowania odpadów, sposobu ich transportowania oraz osiągania założonego w unijnych dyrektywach poziomu recyklingu zależna będzie opłata pobierana od mieszkańców za gospodarowanie odpadami.

- Chcielibyśmy by wysokość tej opłaty była zbliżona we wszystkich miastach GZM-u. Nie zmienia to faktu, że każde z miast musi do końca roku podjąć osobna uchwałę w tej sprawie. Ufam jednak, że do końca wakacji wypracujemy szkielet działań, tym bardziej, że jesteśmy bliscy wyboru jednej metody obliczania opłat dla naszej aglomeracji - podkreśla Dawid Kostempski, szef GZM-u.

Jak już pisaliśmy, miasta GZM-u opłatę za gospodarowanie odpadami miasta chcą uzależnić od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość lub rocznego zużycia w niej wody.

Czytaj też: 14 miast i jedna opłata śmieciowa?

- Te metody są najmniej inwazyjne dla mieszkańców, a optymalne dla gmin. Wprawdzie od 2014 roku, kiedy zostanie zniesiony obowiązek meldunkowy, mogą pojawić się problemy, ale póki co możemy się oprzeć na ewidencji zawieranych umów na odbiór odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych, ewidencji numerów PESEL oraz informacji z Urzędu Skarbowego - reasumuje Kostempski.

Czytaj też: Opłata smieciowa bez dyskusji

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ustawa jednak mówi o osobach zamieszkałych a nie zameldowanych - i tu pojawia się problem z weryfikacją ilości osób rzeczywiście zamieszkałych na terenie danej nieruchomości! Ustawodawca powinien ten zapis skorygować.

sekretarz gminy, 2012-07-26 14:46:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU