PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłata turystyczna: Samorządy chcą wprowadzić nowy podatek - dla turystów

  • AT/PAP    25 września 2017 - 06:15
Opłata turystyczna: Samorządy chcą wprowadzić nowy podatek - dla turystów
Samorządy chcą wprowadzić opłatę turystyczną (fot.pixabay.com)

Samorządowcy chcą zerwać z dotychczasowymi zasadami naliczania opłat miejscowych i zastąpić je nową daniną: opłatą turystyczną. Na drodze takim planom może stanąć Ministerstwo Finansów.
Jak wcześniej informowaliśmy samorządy chcą wprowadzić opłatę turystyczną. Miałaby ona zastąpić obecnie istniejącą opłatę miejscową. Rzecz w tym, że pobieranie opłaty miejscowej uzależnione jest od spełnienia przez gminę warunków „klimatycznych i krajobrazowych”. A te coraz trudniej spełnić. Dlatego Związek Miast Polskich chce liberalizacji przepisów tak, aby gminy mogły pobierać opłaty od turystów bez względu na to, jakie warunki środowiskowe im oferują.

Jej wysokość wynosiłaby maksymalnie 2,22 zł w przyszłym roku, od kiedy to miałaby obowiązywać ustawa, i byłaby korygowana o wysokość inflacji

Z punktu widzenia samorządów jest o co walczyć. Szacunkowe dochody z opłaty turystycznej mają wynieść 150 mln zł. Dla porównania - w ubiegłym roku dochody tytułem opłaty miejscowej zamknęły się w kwocie 36,8 mln zł. Tyle, że opłatę miejscową pobierano w „zaledwie” 223 gminach (to mniej niż 10 proc. ogółu). O wprowadzeniu opłaty decydowałyby rady gmin.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" z wprowadzeniem opłaty turystycznej może być jednak problem. Samorządy nie mają inicjatywy legislacyjnej.

Muszą teraz przekonać do swoich postulatów np. grupę posłów, aby to ona przejęła projekt i skierowała na nowe tory - pisze "DGP". I dodaje, że na drodze takim planom może stanąć Ministerstwo Finansów.

Bo chociaż resort nie kryje, że problemy z opłatami miejscowymi i uzdrowiskowymi są mu znane i sygnalizowane, to jednak nie planuje chwilowo żadnych gruntownych reform tego systemu - podsumowuje "DGP".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Misza, 2017-09-25 08:44:27

    Świetny pomysł. Gruzja już jest tańsza i oferuje wszystko - od morza po góry. Do tego piękną pogodę. Tak więc wprowadzajcie większe podatki - na pewno wszyscy wyjadą na wakacje do polskich gmin.