PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłata za przedszkole legalna

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    10 lipca 2010 - 06:52
Opłata za przedszkole legalna

Posłowie poprawili zapisy o pobieraniu opłat za przedszkola przez samorządy, bo sądy lawinowo uchylały uchwały gmin i miast, a rodzice żądali zwrotu pieniędzy.
Rodzice płacili za przedszkola tzw. opłatę stałą. Miesięcznie 80-200 zł, zależnie od uchwał radnych. Rocznie do budżetów wpływa z opłat ponad miliard złotych. I choć Ministerstwo Edukacji zapewniało, że „od rodziców można pobierać opłaty np. za czas pobytu powyżej pięciu godzin”, prokuratorzy i wojewodowie zakwestionowali kilkaset uchwał rad gmin i miast o opłatach za przedszkola – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Burzę rozpętał dwa lata temu Roman Wilant, działacz Unii Polityki Realnej z Nowej Soli. Zaskarżył w sądzie trzy uchwały o opłatach za przedszkola. Za każdym razem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie przyznawał mu rację. Miasto powinno mu oddać 11 tys. zł. Wyroki o niezgodności uchwał o opłatach zapadły także w Poznaniu, Gliwicach, Bydgoszczy i we Wrocławiu.

Sprawą niedoprecyzowanych przepisów zajęli się posłowie i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Sejm znowelizował ustawę o systemie oświaty. Według nowych przepisów to gminy mają ustalać, jaki czas pracy przedszkola publicznego jest darmowy. Nie może być on jednak krótszy niż pięć godzin dziennie. Za pozostałe godziny dziecka w placówce samorząd ma prawo ustalić dodatkową stawkę. Zmiany wejdą w życie z końcem sierpnia – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • prawożądny, 2010-07-13 09:34:20

    1) posłowie nie "poprawili" a "zmienili", poprzednia ustawa była DOBRA ! była zgodna z poprzednią wolą Ustawdowawcy 2) czy przeciew osobom zasiadającym w radach wytoczono oskarżenie o zorganizowaną działalność przestępczą - radni NIE MAJA IMUNITETU ? 3) czy wszc...zęto postępowanie przeciw prokuratorom, którzy takiego postępowania nie wszczeli ?  rozwiń
  • pytacz, 2010-07-12 09:07:42

    Ja w kwestii formalnej: jaki czas wymiaru pełnego etatu ma 5 godzin? Rozumiem, że jak się nie pracuje, to można dziecko na 5 godzin umieścić za friko w przedszkolu, a jak się pracuje to za następne 3-4 godzin trzeba sobie dopłacić. A co.