PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłaty komornicze będą niższe

  • PAP/AT    29 czerwca 2017 - 07:05
Opłaty komornicze będą niższe
Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis przewidujący pobranie przez komornika 15-proc. opłaty od kwot, jakie mu wpłacił dłużnik bez przymusu (fot.shutterstock)

Dobrowolne uiszczenie długu oznacza mniejszy lub znikomy nakład pracy komornika, więc nie ma uzasadnienia 15-proc. opłata.

Jeśli dłużnik uiści dług zaraz po wezwaniu, stawka egzekucyjna będzie o 10 proc. niższa – informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Jak podaje "Rzeczpospolita" Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis przewidujący pobranie przez komornika 15-proc. opłaty od kwot, jakie mu wpłacił dłużnik bez przymusu, bowiem zdaniem TK powinna ona wynosić 5 proc., czyli tyle, ile dłużnik zapłaciłby wierzycielowi.

Wyrok jest korzystny dla dłużników, ale uderza w przychody komorników - zauważa "Rz". Z danych korporacji komorniczej wynika, że 30 proc. ich przychodów pochodzi właśnie z takich dobrowolnych wpłat, a u młodych komorników nawet 80 proc.

Czytaj też: Czy komornik zajmie pieniądze z 500 plus?

"Dla wierzyciela nie ma znaczenia, komu dłużnik spłaci dług, a dobrowolne uiszczenie oznacza mniejszy lub znikomy nakład pracy komornika, więc nie ma uzasadnienia 15-proc. opłata, tym bardziej że komornicy, wzywając dłużnika do zapłaty, zwykle nie informują, że może uiścić ją do rąk wierzyciela, co wiązałoby się z niższą opłatą - wskazał w uzasadnieniu wyroku sędzia TK Piotr Pszczółkowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.