PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłaty za przedszkola: samorządy mają rok na uchwały

  • PAP    20 lipca 2010 - 18:24
Opłaty za przedszkola: samorządy mają rok na uchwały

Samorządy będą miały rok czasu na podjęcie nowych uchwał w sprawie odpłatności za przedszkola - takiej treści poprawkę do nowelizacji ustawy o systemie oświaty zaproponował senator Zbigniew Szaleniec (PO) we wtorek na posiedzeniu senackiej komisji.
Komisja Nauki, Edukacji i Sportu poparła poprawkę Szaleńca, a także dwie inne zgłoszone przez niego, które miały charakter porządkowy. Wszystkie trzy poprawki popiera również Ministerstwo Edukacji Narodowej.
 
- Nowelizacja doprecyzowuje przepisy związane z płatnościami rodziców za przedszkola. W związku z licznymi w ostatnim czasie wątpliwościami dotyczącymi interpretacji przepisów obowiązujących od 1995 r. sejmowa komisja edukacji podjęła decyzję o uporządkowaniu tego stanu - przypomniała wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.
 
- To bardzo wyczekiwana przez samorządy i rodziców nowelizacja - dodała posłanka Urszula Augustyn (PO), wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która na posiedzeniu senackiej komisji reprezentowała autorów projektu nowelizacji.
 
Zgodnie z czerwcową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, przedszkolem publicznym jest przedszkole, które zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Analogiczne rozwiązania będą obowiązywać także w publicznych tzw. innych formach wychowania przedszkolnego, np. małych przedszkolach, klubach przedszkolaka czy ogniskach przedszkolnych. W tym czasie ma być realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Według posłów, pięć godzin dziennie to wystarczający wymiar czasu, by zrealizować jej całość.
 
Wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym wymiar co najmniej pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych będą ustalały rady gmin w swoich uchwałach.
 
Nowelizacja ma wejść w życie 1 września 2010 r. Poprawka zgłoszona przez senatora Szaleńca da samorządom czas na podjęcie nowych uchwał dotyczących opłat za przedszkola do 31 sierpnia 2011 r.
 
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty ma być omawiana na najbliższym posiedzeniu Senatu.
 
Projekt nowelizacji ustawy przygotowali posłowie sejmowej komisji edukacji, gdyż w ostatnim czasie gminy różnie interpretowały dotychczasowe przepisy dotyczące zakresu świadczeń udzielanych przez przedszkola, za które mogą być pobierane opłaty. W efekcie do sądów trafiło dużo wniosków rodziców w sprawie uchwał gmin o opłatach za przedszkola. Sądy uchylały te uchwały.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • prawożądny, 2010-07-23 12:24:28

    paradoksy parlamentaryzmu bezpprawie zgodne z prawem