PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłaty za użytkowanie wieczyste: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opracuje ustawę

  • Parlamentarny.pl (Włodzimierz Kaleta)    20 stycznia 2016 - 12:44
Opłaty za użytkowanie wieczyste: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opracuje ustawę
Nawet niebiednych lokatorów nie stać na opłatę z tytułu użytkowania wieczystego? /fot.WK/

• Nie będzie ujednolicenia stawek opłat z tytułu użytkowania wieczystego.
• Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zadeklarowało opracowanie projektu ustawy regulującej stawki za użytkowanie wieczyste zgodnie z oczekiwaniami społecznymi.
Posłowie podkreślają, że wobec osób, które z różnych przyczyn nie mają uregulowanych praw własności, zazwyczaj biednych, bo tacy przede wszystkim mieszkają na zasadzie wieczystego użytkowania, stosowane są różne metody dodatkowego obciążenia ich opłatami. M.in. poprzez nadmiernie podnoszone podatki, co tak obciąża ludzi, że przestają płacić i dochodzi do eksmisji. Do tego rzeczoznawcy stosują tak różne sposoby wyceny użytkowania wieczystego, że często podatek nagle - po zmianie rzeczoznawcy - wzrasta o 300, 400 proc.

- Problem do rozwiązania jest palący – twierdzi Paweł Lisiecki. - Dochodzi do paradoksów, że właściciel mieszkania może i nie jest biedny, ale nie stać go na mieszkanie w danym lokalu.

Czytaj też: W Warszawie mniej za użytkowanie wieczyste

Grzegorz Wojciechowski przypomina, że spotkał się ze sprawą, iż za mały domek w kiepskim stanie opłata roczna dla dwojga emerytów wynosiła 15 tys. zł. - Takich spraw jest wiele – zapewnia poseł.

Małgorzata Kutyła, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zapewnia, że resort dostrzega szereg mankamentów w regulacjach związanych z instrumentem użytkowania wieczystego. Analizuje je wspólnie z samorządami.

Zwraca jednocześnie uwagę, że aktualizowanie opłat za użytkowanie wieczyste jest niezbędnym fundamentem zasadności funkcjonowania prawa, zwłaszcza na gruntach JST. Wszelkie zmiany w tym obszarze powinny być przemyślane, uwzględniać uprawnienia użytkowników wieczystych i szanować uprawnienia właścicielskie JST.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Adam, 2016-01-22 11:04:42

    Ale jak się okazało ,że dla gmin to niezłe źródło dochodu ,to obawiam się ,że niezależnie od opcji politycznej będą dalej doić ludzi. Przepisy związane ze sposobem wyceny działek i odwołaniem się od decyzji są tragiczne ,wygląda to tak jak z góry zaplanowana gra do jednej bramki. ...  rozwiń
  • ola, 2016-01-20 15:29:16

    Użytkowanie wieczyste to komunistyczny relikt , PiS obiecywał niegdyś jego likwidację !