PARTNER PORTALU
  • BGK

Opodatkowanie opłaty za płatne godziny w przedszkolu. Jest interpretacja KIS

  • MIW    6 lutego 2018 - 14:48
Opodatkowanie opłaty za płatne godziny w przedszkolu. Jest interpretacja KIS
Przedszkola pobierają opłatę za świadczenia wychowawczo-edukacyjne, gdy ich czas przekracza wymiar 5 bezpłatnych godzin dziennie (Fot. pixabay.com)

Opłaty pobierane za pobyt dzieci w przedszkolach w wymiarze przekraczającym 5 godzin dziennie powinne być opodatkowane. Istnieją jednak podstawy prawne do tego, aby pobór takiej opłaty z opodatkowania zwolnić. Tak wynika z interpretacji, jaką 2 lutego wydał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
• Interpretacja dyrektora KIS została wydana w odpowiedzi na wniosek złożony w grudniu ubiegłego roku przez jedną ze gmin.

• Podległe jej przedszkola pobierają opłatę (w wysokości 1 zł za godzinę zajęć) za świadczenia wychowawczo-edukacyjne, gdy ich czas przekracza wymiar 5 bezpłatnych godzin dziennie.

• Do końca 2016 r. przedszkola nie były zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT, lecz korzystały ze zwolnienia na podstawie ustawy o VAT.

Czytaj: Centralizacja VAT i prewspółczynnik w gąszczu interpretacji i problemów

Od 1 stycznia 2017 r. gmina wdrożyła scentralizowany model rozliczeń w podatku VAT, skutkiem czego także przedszkola – jako jej jednostki organizacyjne - zostały objęte centralizacją rozliczeń VAT. Placówki te prowadzą „cząstkowe” rozliczenia podatku VAT, które są następnie konsolidowane na poziomie gminy. Zdaniem wnioskodawcy – mimo tej zmiany - pobór opłat za pobyt dzieci w przedszkolach za czas przekraczający 5 bezpłatnych godzin dziennie oraz opłat za ich wyżywienie nie podlega opodatkowaniu VAT-em, zaś w razie uznania, że winien on być naliczony, czynności te i tak będą korzystały ze zwolnienia z podatku VAT.

Czytaj: Gmina zapewnia posiłki w szkolnych stołówkach? VAT i tak musi zapłacić

Z opublikowanej przez KIS interpretacji wynika, że stanowisko gminy było tylko częściowo słuszne. Dyrektor KIS zgodził się z tym, że opłata za wyżywienie dzieci w przedszkolu stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu. Już jednak w przypadku opłat za pobyt trwający dłużej aniżeli 5 godzin przyjął zupełnie inny pogląd. Stwierdza, że pobyt dzieci w przedszkolu ponad podstawę programową oraz ich wyżywienie, za które to czynności pobierane są opłaty stanowiące dochód gminy, wypełnia definicję działalności gospodarczej. Zwraca też uwagę, że gmina świadcząc odpłatnie te usługi działa w reżimie cywilnoprawnym (a nie publicznoprawnym) i że istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonywanymi płatnościami a usługami świadczonymi przez podległe gminie przedszkola.

- W konsekwencji należy stwierdzić, że gmina świadcząc odpłatnie w/w usługi zapewnienia pobytu dzieciom w przedszkolu powyżej 5 bezpłatnych godzin dziennie oraz wyżywienia dzieci z przedszkola jest podatnikiem (…) Zatem w/w czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT – czytamy w wydanej przez KIS interpretacji. Tyle, że jak dodaje KIS, opłaty będą korzystały nadal ze zwolnienia od podatku, choć na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy (gmina powoływała się na art. 43 ust. 1 pkt 24), jako że wypełniają dyspozycję tego przepisu, tj. stanowią usługi w zakresie kształcenia i wychowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.