PARTNER PORTALU
  • BGK

Opodatkują dotacje unijne?

  • newseria.pl    17 lipca 2012 - 10:18
Opodatkują dotacje unijne?

Niewykluczone, że od przyszłego roku beneficjenci, korzystający ze wsparcia Brukseli będą mieli do wykorzystania znacznie mniej środków.
Takie skutki niesie za sobą nowelizacja ustawy o VAT, która zmienia definicję opodatkowania. – W uzasadnieniu do projektu pada stwierdzenie, że ta zmiana będzie miała przede wszystkim odniesienie do opodatkowania dotacji ze środków unijnych – tłumaczy Jacek Bajson, doradca podatkowy i ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Dotychczasowa definicja opodatkowania nie budziła w tym zakresie żadnych wątpliwości.

– Dzisiaj niemal wszystkie dotacje ze środków unijnych traktowane są jako tak zwana dotacja ogólna – wyjaśnia Jacek Bajson. – To nie rodzi obowiązku zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest dopłatą do ceny.

Od 1 stycznia, wraz z obowiązywaniem nowej ustawy o VAT może się to zmienić. Chodzi o jeden, ale istotny szczegół. Zmiana definicji podstawy opodatkowania i uzasadnienie tej zmiany w projekcie może wskazywać na to, że resort finansów chce „owatować” również dotacje z UE.

Zdaniem eksperta podatkowego PKPP Lewiatan, trzeba teraz dogłębnie przeanalizować wszelkie projekty realizowane przy współfinansowaniu unijnym.

– Trzeba popatrzeć pod kątem, czy tam jednak nie ma związku z ceną, która jest naliczana lub nienaliczana – wyjaśnia.

Problem dotyczy usług, świadczonych w ramach projektów unijnych, np. Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ten obejmuje szereg imprez, spotkań, szkoleń i tym podobnych działań, nieodpłatnych dla określonych grup społecznych czy pracowniczych.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.