Opolanie chcą straży miejskiej... konnej

Utworzenie konnej straży miejskiej czy budowa wodnego placu zabaw - m.in. takie propozycje do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Opola za 2016 r. pojawiły się wśród złożonych wniosków. Pula na przyszłoroczny budżet obywatelski Opola to 2,5 mln zł.
Opolanie chcą straży miejskiej... konnej
Utworzenie konnej straży miejskiej to jedna z propozycji do budżetu obywatelskiego Opola (fot.fotolia)

Tzw. budżet obywatelski, czyli pula pieniędzy w budżecie miasta przeznaczona na realizację zadań zgłoszonych przez samych mieszkańców, w przyszłym roku będzie o pół mln zł wyższa, niż zaplanowana na ten rok. W piątek minął termin składania propozycji wniosków do tego budżetu.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Opola Alina Pawlicka-Mamczura, do godzin późnopopołudniowych w piątek wpłynęło ponad 150 propozycji. Rzeczniczka zastrzegła jednak, że dodatkowe mogą jeszcze zostać przesłane do końca dnia drogą elektroniczną oraz dotrzeć w najbliższych dniach pocztą.

Pawlicka-Mamczura podała, że najwięcej złożonych dotąd wniosków dotyczyło kwestii związanych z rewitalizacją infrastruktury - np. remontów określonych fragmentów dróg czy chodników, a także budowy ścieżek rowerowych czy ilości autobusów komunikacji miejskiej. Wśród wniosków pojawiły się również dotyczące utworzenia konnej straży miejskiej, wodnego placu zabaw na jednym z osiedli, rowerowo-rolkowo-deskorolkowego placu zabaw, wykonania murali, utworzenia toalet czy parków dla psów.

Budżet obywatelski Opola- jak zostaną podzielone pieniądze?

Tegoroczna pula pieniędzy na budżet obywatelski Opola - 2,5 mln zł - ma być podzielona w ten sposób, że 20 proc. z niej przeznaczone będzie na realizację projektów o wartości do 50 tys. zł, a 80 proc. na projekty o wartości ponad 50 tys. zł.

Wnioski dot. realizacji projektów w ramach budżetu obywatelskiego Opola mogli w tym roku zgłaszać mieszkańcy Opola zameldowani w mieście na pobyt stały lub czasowy, a także stowarzyszenia, fundacje, rady dzielnic czy spółdzielnie. Głosować na zgłoszone i zweryfikowane propozycje będą mogli też mieszkańcy zameldowani na pobyt stały lub czasowy.

Nowością jest to, że wnioski mogli składać i w głosowaniu będą mogły wziąć udział osoby, które mają ukończone 16 lat. W ub.r. uprawnione do takiej aktywności były tylko osoby pełnoletnie. Nowością w regulaminie dot. budżetu obywatelskiego jest też to, iż będzie możliwość odwołania się do prezydenta miasta od negatywnych decyzji wydziałów, które będą opiniowały złożone przez mieszkańców projekty.

Do 28 sierpnia wydziały i odpowiednie komórki opolskiego urzędu miasta będą analizować i opiniować złożone wnioski, wzywać wnioskodawców do uzupełnienia projektów, ewentualnie łączyć projekty podobne. Do 3 września ma być gotowa lista projektów zadań zaopiniowanych pozytywnie i negatywnie.

Czas na składanie odwołań wyznaczono na 4-11 września, a na ich zaopiniowanie - do 26 września. Mieszkańcy Opola na zweryfikowane projekty będą mogli głosować od 30 września do 9 października, a 5 listopada ma się odbyć ogłoszenie wyników głosowania.

Budżet obywatelski w Opolu będzie realizowany po raz drugi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU