PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole: 15 ofert w przetargu na budowę nowego mostu

  • PAP/AT    20 stycznia 2016 - 14:30
Opole: 15 ofert w przetargu na budowę nowego mostu

Inwestycja powinna być gotowa do końca 2017 roku (Wizualizacja mostu, fot.opole.pl)

• 15 firm złożyło oferty w przetargu na budowę nowego mostu w Opolu.
• Najtańsza z ofert opiewa na kwotę 26,9 mln zł
• Budowa będzie największą inwestycją drogową w mieście.




15 oferentów złożyło propozycje w przetargu na budowę nowego mostu przy ul. Niemodlińskiej w Opolu. Najtańsza z ofert opiewa na kwotę niespełna 26,9 mln zł, najdroższa na prawie 42,1 mln zł. Stary most na Niemodlińskiej jest w złym stanie i ma być rozebrany.

Otwarcie ofert złożonych w przetargu na budowę nowego mostu na ul. Niemodlińskiej odbyło się 20 stycznia. Jak poinformował dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg (MZD) w Opolu Arkadiusz Karbowiak ich weryfikacja może potrwać ok. trzech tygodni.

Jego zdaniem komisja oceniająca oferty będzie musiała sprawdzić np. jak firma, która złożyła najniższą cenowo ofertę, chce spełnić - punktowany również w przetargu - bardzo krótki zadeklarowany czas wyłączenia przeprawy z ruchu. Określono go w ofercie tej firmy na 0,1 tygodnia, czyli niespełna dzień. Inni oferenci szacowali tymczasem okres wyłączenia z ruchu mostu na od 20 do 68 tygodni.

Karbowiak podkreślił, że budowa mostu na ul. Niemodlińskiej będzie póki co największą inwestycją drogową w stolicy województwa. Kolejną może być budowa części obwodnicy południowej miasta.

Przetarg na budowę nowego mostu przy ul. Niemodlińskiej Opole ogłosiło w grudniu. Szacunkowo miał on kosztować ok. 35 mln zł i powstać do końca 2017 roku.

Nowy most ma mieć 23 m szerokości i 140 m długości. W ramach inwestycji wykonawca będzie musiał na początku wykonać kładkę dla pieszych i rowerzystów obok istniejącego już mostu, pod którą zostaną też podwieszone wszystkie media znajdujące się obecnie w przeprawie. "Zakładamy, że równocześnie będzie on przygotowywał elementy nowej przeprawy w częściach, które następnie przywiezie na miejsce inwestycji" - tłumaczył Karbowiak.

Potem - według planów - stary most zostanie zniszczony i w jego miejsce "nasunięta" zostanie nowa przeprawa. "Nowy most ma się znaleźć dokładnie w tym miejscu, gdzie istnieje obecny" - zaznaczył dyrektor opolskiego MZD.

Władzom Opola zależało, by przetarg na budowę mostu na ul. Niemodlińskiej ogłosić i rozstrzygnąć jak najszybciej, bo to jeden z dwóch głównych mostów, którymi zachodnia część miasta wjeżdża do centrum. Stary most, istniejący w tym miejscu Opola od 1980 r. jest w złym stanie i ma zostać rozebrany. Ma on pozwolenie użytkowania warunkowo wydane do końca kwietnia przyszłego roku. Według uzgodnień miasta z wojewódzkim nadzorem budowlanym przeprawa ta jest badana co miesiąc, tak by na bieżąco kontrolować jej stan.

Wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha mówił  na etapie ogłaszania przetargu, że najprawdopodobniej jeszcze przed upływem terminu kwietniowego dot. użytkowania zlecona zostanie jeszcze jedna ekspertyza. Miasto ma nadzieję, że stan przeprawy będzie wówczas na tyle dobry, by przedłużyć jeszcze okres jego funkcjonowania. "Chcielibyśmy możliwie najbardziej oszczędzić opolanom perturbacji wynikających z wyłączenia mostu" - mówił Pietrucha.









KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.




NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI



Wyszukiwarki

Polecane oferty: